ПОВРЕДЕ ПИРОТЕХНИЧКИМ СРЕДСТВИМА- ПРАЗНИЧНИ ИЗАЗОВ КОЈИ ТРЕБА ИЗБЕЋИ
Сваке године повреде пиротехниким средствима остављају озбиљне последице код десетина хиљада људи широм света. Мушкарци три пута чешће страдају у односу на жене, пре свега услед неадекватног руковања пиротехником, док жене углавном бивају задесно повређене на јавним местима и догађајима пиротехничким средствима које је активирао неко у њиховој близини. Због неправилне употребе петарди најчешће се повређују дечаци старости 10-14 година, док млади од 20-24 године бивају најчешћи посетиоци ургентних служби услед непажљивог и неправилног руковања различитим врстама ватромета.
Више од половине повреда изазваних пиротехничким средствима су ОПЕКОТИНЕ- пре свега најизложенијих делова тела: лица, прстију и шака. Честе су и повреде очију- опекотине рожњаче, али и механичка оштећења услед упадања страног тела (делова петарди, прскалица, прашине) у око, која могу довести до делимичног или потпуног губитка вида.
Услед јаке и нагле буке коју производе пиротехничка средства , а која често прелази чак 150 dB могу настати и бројни проблеми са слухом - од тренутне заглушености и зујања у ушима, до оштећења бубне опне и последичног оштећења слуха различитог степена, понекад и трајног. Експлозивно дејство пиротехничких средстава може довести и до делимичне или потпуне ампутације једног или више прстију.
Свака друга повреда настала је услед неадекватног руковања пиротехничким средствима (непажљиво руковање, непридржавање писаних упутстава за употребу, неадекватан транспорт и чување), док је неисправност пиротехничких средстава узрок сваке треће настале повреде. Чак и професионални пиротехничари понекад бивају повређени. Свако руковање пиротехничким средствима са собом носи одређени ризик од повреде, који је већи уколико је особа мање стручна. Најбољи начин да избегнете повреде је да уопште не користите пиротехничка средства!
Са пиротехником нико није сигуран! Истраживања су показала скоро 40 % свих повреда пиротехничким средствима настаје код посматрача, од којих су многе узроковане варницама и пепелом који доспевају у њихове очи.
ПОРЕД ИЗАЗИВАЊА ПОВРЕДА, УПОТРЕБА ПИРОТЕХНИЧКИХ СРЕДСТАВА ИМА И БРОЈНЕ ДРУГЕ НЕГАТИВНЕ ЕФЕКТЕ!
МОГУ ИЗАЗВАТИ ПОЖАР! Паљење пиротехничких средстава без одговарајућих мера предострожности може довести до пожара са озбиљним последицама.
ЗАГАЂУЈУ ВОДУ, ВАЗДУХ И ЗЕМЉИШТЕ! Ватромет садржи честице перхлората, а ове честице се мешају са водом и могу довести до контаминације водених површина, а такође пролазе кроз земљиште и могу загадити подземне воде. Петарде су углавном направљене од материјала који су само делимично биоразградиви. Ови материјали не пропадају и полако загађују тло представљајући озбиљну претњу по плодност земљишта у које доспеју. Петарде сагоревањем ослобађају велику количину ситних отровних честица које лако продиру у плућа и могу оштетити дисајне органе. Дим петарди садржи сумпорна једињења, тешке метале и друге токсичне материје, штетне гасове попут сумпор-диоксида, озона и сл. Људи који имају астму и друге проблеме са дисањем су нарочито угрожени. У данашње време када глобално загревање представља озбиљну претњу човечанству, угљендиоксид, озон и други гасови са “ефетком стаклене баште“ које петарде емитују, имају велики негативни утицај по нашу атмосферу.
СМАЊУЈУ ВИДЉИВОСТ! На улицама и путевима могу довести до смањења видљивости и повећати ризик од настанка саобраћајних незгода. Такође, дим који производе ова средства може изазвати и осећај недостатка ваздуха и гушења код возача, и последично попуштање њихове концентрације у току вожње.
УГРОЖАВАЈУ ЗДРАВЉЕ НАЈОСЕТЉИВИЈИХ! Бука настала услед њихове употребе изазива узнемиреност код посебно осетљивих група становништва- беба и мале деце, старијих и болесних суграђана, а изненадни шок или траума услед јаког интензитета звука могу бити и животно угрожавајући!
Деца у спектру аутизма реагују различито, најчешће веома бурно, на стресоре из околине, док је родитељима веома тешко да умире тако узнемирено дете.
Најчешћи симптом деце са аутизмом јесте заправо екстремна осетљивост на буку. Свакодневни звукови могу изазвати екстремни бол, нападе вриштања и анксиозност.
Деца са аутизмом реагују и на много тише звукове, а звук петарди и ватромета доживљавају као напад. Њима највише сметају непредвидиве и узнемирујуће ситуације, и њихове реакције ће бити различите. За неке особе са аутизмом, неочекиван догађај попут петарди или ватромета, може изазвати анксиозност и стрес који могу трајати веома дуго, и по неколико сати.
БУДИМО СОЛИДАРНИ ПРЕМА ОНИМА КОЈИ СУ ДРУГАЧИЈИ!
УГРОЖАВАЈУ ЖИВОТ ДРУГИХ ЖИВИХ БИЋА! Бука од пиротехнике изазива паничне реакције код дивљих животиња. Многе животиње покушавају да побегну од извора буке, што може довести до повреда, дезоријентације или губитка станишта. Такође, сваке године на хиљаде љубимаца, најчешће паса и мачака, буде повређено или смртно страда од повреда или срчаног удара услед стреса изазваног пиротехничким средствима. Код паса и мачака чуло слуха је знатно развијеније од људског, тако да су они много осетљивији на гласне звуке, нарочито изненадне и интензивне, попут оних које производе петарде, ватромет или грмљавина, а који код њих изазивају велики стрес и интензиван осећај страха.
Без обзира да ли имате љубимца и да ли волите животиње или не, суздржите се од бацања петарди и активирања других пиротехничких средстава у њиховој близини!
ПОШТУЈТЕ ПРАВО СВИХ ЖИВИХ БИЋА НА ЖИВОТ!
Уколико и поред свега наведеног не желите да се одрекнете употребе пиротехничких средстава, неопходно је да се придржавате следећих савета како бисте избегли или на минимум свели могућност да себе и своје ближње доведете у ситуацију да буду повређени:
Пиротехничка средства увек купујте на овлашћеним продајним местима!
Никако их немојте правити самостално, у тзв. у домаћој радиности!
Чувајте их у оригиналним паковањима, на тамном и сувом месту, ван домашаја деце и љубимаца!
Никада их немојте носити у џеповима!
Пре употребе пажљиво прочитајте и придржавајте се упутства произвођача!
Користите их искључиво на отвореном, на безбедној удаљености од запаљивих материјала и материја, других људи и животиња!
Никада немојте палити више од једне петарде у исто време!
Никада немојте упирати пиротехничка средства ка другим људима или животињама- можете их озбиљно повредити!
Никада немојте палити нити убацивати упаљене петарде у лименке/металне канте/контејнере или стаклене посуде!
Никада немојте покушавати да поново упалите пиротехничка средства која се из
непознатог разлога нису активирали!
Алкохол и пиротехника НИКАКО НЕ ИДУ ЗАЈЕДНО!
Приликом употребе ватромета поред себе увек имајте посуду са водом у случају избијања евентуалног пожара!
Особа која пали ватромет увек треба да носи заштитне наочаре, а посматрачи би требало да се држе на безбедној удаљености!
Након употребе пиротехничких средстава треба их одложити у посуду са песком или водом на пар сати како би се у потпуност угасили.
Поштујте локалне прописе: У многим земљама је употреба пиротехнике регулисана законом. Проверите да ли вам је потребна дозвола за употребу исте.
ПИРОТЕХНИКА НИЈЕ ЗА ИГРУ! Родитељи и старатељи деци млађој од 14 година не треба да дозволе употребу петарди и ватромета, док деца старија од 14 година треба да буду под строгим надзором одраслих уколико их користе!
ШТА КАЖЕ ЗАКОН?
У Републици Србији употреба петарди и осталих пиротехничких средстава регулисана је Законом о јавном реду и миру Републике Србије ("Сл.Гласник РС", бр. 6/2016 и24/2018), Члан 17, у коме се истиче да ће свако ко наруши исти или угрожава сигурност грађана паљењем пиротехничких средстава бити кажњен, новчано (50.000-100.000 РСД) или друштвено-корисним радом (40-120 сати), а уколико се прекршај изврши у групи, за починиоце је предвиђена и затворска у трајању од 30-60 дана.
А КАДА ЈЕ РЕЧ О ПРСКАЛИЦАМА...
Пошто се држе у рукама, родитељи прскалице често сматрају безопасном забавом за децу, али треба имати у виду да се њима мора пажљиво руковати јер могу изазвати озбиљне повреде, пре свега када је у питању нежна дечија кожа. У зависности од састава и величине, неке врсте прскалица могу развити изузетно високе температуре, и до 1000 степени Целзијуса, односно бити десет пута врелије од кључале воде или уља у тигању.
Уколико се не употребљавају правилно оне могу изазвати веома озбиљне опекотине (најчешће лица, прстију и шака, али и других делова тела) које захтевају хитно медицинско збрињавање и могу оставити дуготрајне последице. Према истраживањима само повреде од прскалица чине више од једне четвртине посета ургентним службама због повреда пиротехничким средствима. Код деце млађе од 5 година оне чине скоро половину укупних повреда пиротехником. Размислите о коришћењу безбеднији алтернатива, као што су светлећи штапићи, конфете или шарене траке. Више о томе како да правилно користите прскалице можете погледати у нашем тексту «Опрезно са прскалицама»
ЗАПАМТИТЕ- ПИРОТЕХНИЧКА СРЕДСТВА НИСУ ИГРАЧКЕ!
ШТА ДА РАДИТЕ УКОЛИКО ДОЂЕ ДО ПОВРЕДЕ
Зависно од врсте и тежине повреде можете предузети одређене кораке како бисте помогли повређеном. Најчешће повреде од пиротехнике су опекотине.
У случају настанка опекотина неопходно је придржавати се следећег:
Код дубоких посекотина или откидања прстију и других делова екстремитета, обавезно потражите стручну помоћ! Док медицинска помоћ не буде доступна- покушајте да зауставите крварење, рану прекријте стерилном газом и подигните повређени део тела, а откинути део ставите у чисту кесу или умотајте у стерилну газу и ставите га на лед.
КОД ПОВРЕДА ОЧИЈУ ПИРОТЕХНИЧКИМ СРЕДСТВИМА ШТО ХИТНИЈЕ ПОТРАЖИТЕ МЕДИЦИНСКУ ПОМОЋ!
САВЕТ ВИШЕ...
Уколико вас захвати пламен, инстинкт ће вас терати да потрчите. Међутим, оно што треба урадити јесте зауставити се, лећи на земљу и ваљати се по њој са лицем прекривеним рукама, на тај начин ћете угасити пламен!
За крај...
ИМАЈТЕ НА УМУ...И ДОК СЕ РАДУЈЕМО ПРОСЛАВАМА НАША БЕЗБЕДНОСТ ТРЕБА ДА ЈЕ УВЕК НА ПРВОМ МЕСТУ!
ПРАВА МАГИЈА ПРАЗНИКА НИЈЕ У БЉЕСКУ ПИРОТЕХНИКЕ, ВЕЋ У ОСМЕСИМА, ТОПЛИМ ЗАГРЉАЈИМА И НЕЗАБОРАВНИМ ТРЕНУЦИМА СА ОНИМА КОЈЕ ВОЛИМО!
Више од половине повреда изазваних пиротехничким средствима су ОПЕКОТИНЕ- пре свега најизложенијих делова тела: лица, прстију и шака. Честе су и повреде очију- опекотине рожњаче, али и механичка оштећења услед упадања страног тела (делова петарди, прскалица, прашине) у око, која могу довести до делимичног или потпуног губитка вида.
Услед јаке и нагле буке коју производе пиротехничка средства , а која често прелази чак 150 dB могу настати и бројни проблеми са слухом - од тренутне заглушености и зујања у ушима, до оштећења бубне опне и последичног оштећења слуха различитог степена, понекад и трајног. Експлозивно дејство пиротехничких средстава може довести и до делимичне или потпуне ампутације једног или више прстију.
Свака друга повреда настала је услед неадекватног руковања пиротехничким средствима (непажљиво руковање, непридржавање писаних упутстава за употребу, неадекватан транспорт и чување), док је неисправност пиротехничких средстава узрок сваке треће настале повреде. Чак и професионални пиротехничари понекад бивају повређени. Свако руковање пиротехничким средствима са собом носи одређени ризик од повреде, који је већи уколико је особа мање стручна. Најбољи начин да избегнете повреде је да уопште не користите пиротехничка средства!
Са пиротехником нико није сигуран! Истраживања су показала скоро 40 % свих повреда пиротехничким средствима настаје код посматрача, од којих су многе узроковане варницама и пепелом који доспевају у њихове очи.
ПОРЕД ИЗАЗИВАЊА ПОВРЕДА, УПОТРЕБА ПИРОТЕХНИЧКИХ СРЕДСТАВА ИМА И БРОЈНЕ ДРУГЕ НЕГАТИВНЕ ЕФЕКТЕ!
МОГУ ИЗАЗВАТИ ПОЖАР! Паљење пиротехничких средстава без одговарајућих мера предострожности може довести до пожара са озбиљним последицама.
ЗАГАЂУЈУ ВОДУ, ВАЗДУХ И ЗЕМЉИШТЕ! Ватромет садржи честице перхлората, а ове честице се мешају са водом и могу довести до контаминације водених површина, а такође пролазе кроз земљиште и могу загадити подземне воде. Петарде су углавном направљене од материјала који су само делимично биоразградиви. Ови материјали не пропадају и полако загађују тло представљајући озбиљну претњу по плодност земљишта у које доспеју. Петарде сагоревањем ослобађају велику количину ситних отровних честица које лако продиру у плућа и могу оштетити дисајне органе. Дим петарди садржи сумпорна једињења, тешке метале и друге токсичне материје, штетне гасове попут сумпор-диоксида, озона и сл. Људи који имају астму и друге проблеме са дисањем су нарочито угрожени. У данашње време када глобално загревање представља озбиљну претњу човечанству, угљендиоксид, озон и други гасови са “ефетком стаклене баште“ које петарде емитују, имају велики негативни утицај по нашу атмосферу.
СМАЊУЈУ ВИДЉИВОСТ! На улицама и путевима могу довести до смањења видљивости и повећати ризик од настанка саобраћајних незгода. Такође, дим који производе ова средства може изазвати и осећај недостатка ваздуха и гушења код возача, и последично попуштање њихове концентрације у току вожње.
УГРОЖАВАЈУ ЗДРАВЉЕ НАЈОСЕТЉИВИЈИХ! Бука настала услед њихове употребе изазива узнемиреност код посебно осетљивих група становништва- беба и мале деце, старијих и болесних суграђана, а изненадни шок или траума услед јаког интензитета звука могу бити и животно угрожавајући!
Деца у спектру аутизма реагују различито, најчешће веома бурно, на стресоре из околине, док је родитељима веома тешко да умире тако узнемирено дете.
Најчешћи симптом деце са аутизмом јесте заправо екстремна осетљивост на буку. Свакодневни звукови могу изазвати екстремни бол, нападе вриштања и анксиозност.
Деца са аутизмом реагују и на много тише звукове, а звук петарди и ватромета доживљавају као напад. Њима највише сметају непредвидиве и узнемирујуће ситуације, и њихове реакције ће бити различите. За неке особе са аутизмом, неочекиван догађај попут петарди или ватромета, може изазвати анксиозност и стрес који могу трајати веома дуго, и по неколико сати.
БУДИМО СОЛИДАРНИ ПРЕМА ОНИМА КОЈИ СУ ДРУГАЧИЈИ!
УГРОЖАВАЈУ ЖИВОТ ДРУГИХ ЖИВИХ БИЋА! Бука од пиротехнике изазива паничне реакције код дивљих животиња. Многе животиње покушавају да побегну од извора буке, што може довести до повреда, дезоријентације или губитка станишта. Такође, сваке године на хиљаде љубимаца, најчешће паса и мачака, буде повређено или смртно страда од повреда или срчаног удара услед стреса изазваног пиротехничким средствима. Код паса и мачака чуло слуха је знатно развијеније од људског, тако да су они много осетљивији на гласне звуке, нарочито изненадне и интензивне, попут оних које производе петарде, ватромет или грмљавина, а који код њих изазивају велики стрес и интензиван осећај страха.
Без обзира да ли имате љубимца и да ли волите животиње или не, суздржите се од бацања петарди и активирања других пиротехничких средстава у њиховој близини!
ПОШТУЈТЕ ПРАВО СВИХ ЖИВИХ БИЋА НА ЖИВОТ!
Уколико и поред свега наведеног не желите да се одрекнете употребе пиротехничких средстава, неопходно је да се придржавате следећих савета како бисте избегли или на минимум свели могућност да себе и своје ближње доведете у ситуацију да буду повређени:
Пиротехничка средства увек купујте на овлашћеним продајним местима!
Никако их немојте правити самостално, у тзв. у домаћој радиности!
Чувајте их у оригиналним паковањима, на тамном и сувом месту, ван домашаја деце и љубимаца!
Никада их немојте носити у џеповима!
Пре употребе пажљиво прочитајте и придржавајте се упутства произвођача!
Користите их искључиво на отвореном, на безбедној удаљености од запаљивих материјала и материја, других људи и животиња!
Никада немојте палити више од једне петарде у исто време!
Никада немојте упирати пиротехничка средства ка другим људима или животињама- можете их озбиљно повредити!
Никада немојте палити нити убацивати упаљене петарде у лименке/металне канте/контејнере или стаклене посуде!
Никада немојте покушавати да поново упалите пиротехничка средства која се из
непознатог разлога нису активирали!
Алкохол и пиротехника НИКАКО НЕ ИДУ ЗАЈЕДНО!
Приликом употребе ватромета поред себе увек имајте посуду са водом у случају избијања евентуалног пожара!
Особа која пали ватромет увек треба да носи заштитне наочаре, а посматрачи би требало да се држе на безбедној удаљености!
Након употребе пиротехничких средстава треба их одложити у посуду са песком или водом на пар сати како би се у потпуност угасили.
Поштујте локалне прописе: У многим земљама је употреба пиротехнике регулисана законом. Проверите да ли вам је потребна дозвола за употребу исте.
ПИРОТЕХНИКА НИЈЕ ЗА ИГРУ! Родитељи и старатељи деци млађој од 14 година не треба да дозволе употребу петарди и ватромета, док деца старија од 14 година треба да буду под строгим надзором одраслих уколико их користе!
ШТА КАЖЕ ЗАКОН?
У Републици Србији употреба петарди и осталих пиротехничких средстава регулисана је Законом о јавном реду и миру Републике Србије ("Сл.Гласник РС", бр. 6/2016 и24/2018), Члан 17, у коме се истиче да ће свако ко наруши исти или угрожава сигурност грађана паљењем пиротехничких средстава бити кажњен, новчано (50.000-100.000 РСД) или друштвено-корисним радом (40-120 сати), а уколико се прекршај изврши у групи, за починиоце је предвиђена и затворска у трајању од 30-60 дана.
А КАДА ЈЕ РЕЧ О ПРСКАЛИЦАМА...
Пошто се држе у рукама, родитељи прскалице често сматрају безопасном забавом за децу, али треба имати у виду да се њима мора пажљиво руковати јер могу изазвати озбиљне повреде, пре свега када је у питању нежна дечија кожа. У зависности од састава и величине, неке врсте прскалица могу развити изузетно високе температуре, и до 1000 степени Целзијуса, односно бити десет пута врелије од кључале воде или уља у тигању.
Уколико се не употребљавају правилно оне могу изазвати веома озбиљне опекотине (најчешће лица, прстију и шака, али и других делова тела) које захтевају хитно медицинско збрињавање и могу оставити дуготрајне последице. Према истраживањима само повреде од прскалица чине више од једне четвртине посета ургентним службама због повреда пиротехничким средствима. Код деце млађе од 5 година оне чине скоро половину укупних повреда пиротехником. Размислите о коришћењу безбеднији алтернатива, као што су светлећи штапићи, конфете или шарене траке. Више о томе како да правилно користите прскалице можете погледати у нашем тексту «Опрезно са прскалицама»
ЗАПАМТИТЕ- ПИРОТЕХНИЧКА СРЕДСТВА НИСУ ИГРАЧКЕ!
ШТА ДА РАДИТЕ УКОЛИКО ДОЂЕ ДО ПОВРЕДЕ
Зависно од врсте и тежине повреде можете предузети одређене кораке како бисте помогли повређеном. Најчешће повреде од пиротехнике су опекотине.
У случају настанка опекотина неопходно је придржавати се следећег:
- Опечено место што пре охладите!Мању опекотину ставите под млаз хладне воде или преко ње ставите хладне мокре облоге, никако лед! Опечену површину хладите све док не престане бол (10-20мин.)
- Опекотину прекријте стерилном газом како би спречили настанак инфекције!
- Можете узети неко средство против болова, у складу са упутством произвођача!
- Са опечене коже никада немојте на силу скидати одећу која се залепила, већ исеците материјал око ране, или је распарајте по шавовима!
- Немојте додиривати опекотину нити бушити настале пликове!
- Код тежих и опекотина које захватају већу површину коже, као и код било какве опекотине беба или мале деце обавезно потражите медицинску помоћ!
Код дубоких посекотина или откидања прстију и других делова екстремитета, обавезно потражите стручну помоћ! Док медицинска помоћ не буде доступна- покушајте да зауставите крварење, рану прекријте стерилном газом и подигните повређени део тела, а откинути део ставите у чисту кесу или умотајте у стерилну газу и ставите га на лед.
КОД ПОВРЕДА ОЧИЈУ ПИРОТЕХНИЧКИМ СРЕДСТВИМА ШТО ХИТНИЈЕ ПОТРАЖИТЕ МЕДИЦИНСКУ ПОМОЋ!
САВЕТ ВИШЕ...
Уколико вас захвати пламен, инстинкт ће вас терати да потрчите. Међутим, оно што треба урадити јесте зауставити се, лећи на земљу и ваљати се по њој са лицем прекривеним рукама, на тај начин ћете угасити пламен!
За крај...
ИМАЈТЕ НА УМУ...И ДОК СЕ РАДУЈЕМО ПРОСЛАВАМА НАША БЕЗБЕДНОСТ ТРЕБА ДА ЈЕ УВЕК НА ПРВОМ МЕСТУ!
ПРАВА МАГИЈА ПРАЗНИКА НИЈЕ У БЉЕСКУ ПИРОТЕХНИКЕ, ВЕЋ У ОСМЕСИМА, ТОПЛИМ ЗАГРЉАЈИМА И НЕЗАБОРАВНИМ ТРЕНУЦИМА СА ОНИМА КОЈЕ ВОЛИМО!