Хумани папилома вирус – од инфекције до превенције

Hpv virusi 2025Хумани папилома вирус (ХПВ) је један од најраспрострањенијих вируса међу људском популацијом, а према проценама, већина људи ће током живота бити изложена барем једном типу овог вируса. Постоји више од 200 генотипова ХПВ-а, који се деле на нискоризичне (узрочници гениталних брадавица) и високоризичне генотипове (повезани с развојем малигних обољења).

Шта је ХПВ и зашто је значајан?

ХПВ је ДНК вирус који инфицира епителне ћелије коже и слузокоже. Већина инфекција пролази спонтано, захваљујући имунолошком одговору организма. Међутим, перзистентна инфекција високоризичним типовима, као што су ХПВ 16 и ХПВ 18, може изазвати преканцерозне лезије. Уколико се не лече повећавају ризик за развоја карцинома грлића материце, ануса, вулве, вагине, пениса или орофарингеалног карцинома.

ХПВ инфекција је често асимптоматска, што је чини посебно подмуклом – особе могу бити преносиоци вируса, а да тога нису свесне.

Како се ХПВ преноси?

ХПВ се преноси директним контактом коже/слузокоже на кожу/слузокожу, најчешће током сексуалних односа (вагиналних, аналних и оралних). Пренос је могућ чак и када нема видљивих симптома, попут гениталних брадавица.

Како откривамо и дијагностикујемо ХПВ инфекцију?

Рано откривање ХПВ инфекције и њених последица кључно је за превенцију малигних обољења.

  • Папаниколау тест (Папа тест): Користи се за откривање промена на ћелијама грлића материце које могу указивати на присуство ХПВ инфекције.
  • ХПВ генотипизација: Овај молекуларни тест омогућава детекцију ДНК високоризичних типова вируса и данас представља „златни стандард“ у дијагностици ХПВ инфекције.
  • Колпоскопија: Уколико резултати Папа теста или  теста генотипизације укажу на абнормалности, колпоскопија се користи за детаљан преглед грлића материце.

Како се ХПВ инфекција лечи?

Не постоји специфичан лек за ХПВ, али се лече последице инфекције:

  • Гениталне брадавице се могу уклонити различитим методама (криотерапијом, ласером, лековима).
  • Преканцерозне промене се третирају методама попут конизације или аблације како би се спречио развој карцинома.
  • Код већ развијених карцинома примењују се терапије попут операције, хемиотерапије и радиотерапије, у зависности од стадијума болести.

Како се можете заштитити од ХПВ инфекције?

  • Вакцинација против ХПВ-а: ХПВ вакцина пружа ефикасну заштиту од најчешћих високоризичних типова вируса, као и од нискоризичних типова који изазивају гениталне брадавице. Препоручује се девојчицама и дечацима у узрасту од 9 до 14 година, пре ступања у сексуалне односе. Вакцинација је могућа и код старијих особа, у складу с препорукама лекара.
  • Редовни превентивни прегледи: Препоручује се да жене редовно посећују свог гинеколога, чак и ако немају симптоме.
  • Заштита током сексуалних односа: Иако не пружају потпуну заштиту од ХПВ-а, правилна употреба зашттиних средстава значајно смањује ризик од инфекције.
  • Здрав начин живота: Одржавање снажног имунолошког система кроз здраву исхрану, физичку активност и избегавање стреса може помоћи организму да се ефикасније избори с ХПВ инфекцијом.

Зашто је превенција кључна?

ХПВ је водећи узрочник рака грлића материце, који је, према статистикама, међу најчешћим малигним болестима код жена широм света. Иако је инфекција ХПВ-ом честа, правилном применом превентивних мера могуће је значајно смањити број оболелих и последице овог вируса.

За више информација и подршку, обратите се свом лекару или посетите Градски завод за јавно здравље Београд. Брига о здрављу почиње информисањем и правовременим деловањем.

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351