Кампања "Заштитимо се од грипа"

грип 2015У сарадњи са Светском здравственом организацијом (СЗО), Србија учествује у кампањи посвећеној значају имунизације против грипа. Иницијатива представља наставак Европске недеље имунизације, која се одржава сваке године у априлу месецу.

Кампања је почела 28. октобра под слоганом „Заштитимо се од грипа” и има за циљ да се истакне значај вакцинације против грипа као најбоље превентивне мере, и то посебно код особа које су у повећаном ризику за добијање тешких форми болести.



Грип је заразна болест која се преноси са заражене на здраву особу капљицама које приликом кашљања, кијања и говора избацују заражене особе,  директним контактом (руковање, пољубац) или у контакту са контаминираним предметима.

Симптоми грипа се јављају изненада, понекада у року од неколико сати и могу да трају од неколико дана до неколико недеља (уколико се јави компликација грипа или развије тежа форма болести).

Уобичајени симптоми грипа су:  повишена телесна температура,  грозница, малаксалост, главобоља, бол у мишићима и зглобовима, кашаљ, бол у грлу, појачана секреција из носа.

Најефикаснија специфична мера превенције грипа је вакцинација. Светска здравствена организација за сваку сезону препоручује вакцину која садржи актуелне сојеве вируса грипа регистрованих у циркулацији.

У складу са Правилником о имунизацији и начину заштите лековима вакцина је намењена за вакцинацију хроничних болесника узраста преко шест месеци са хроничним поремећајима плућног и кардиоваскуларног система, са метаболичким поремећајима (укључујући шећерну болест), бубрежном дисфункцијом, хемоглобинопатијом, имуносупресијом и др. Поред наведених потребно је обухватити и старије од 65 година, здравствене раднике, кориснике и запослене у  установама социјалне заштите, као и лица запослена у јавним службама која су у ризику.

Поред наведених ризичних категорија вакцина се препоручује трудницама и изразито гојазним особама. Вакцинација свих ризичних категорија врши се на основу налога ординирајућег лекара, односно гинеколога у трудноћи.

Вакцинација је безбедна. Нежељене реакције након вакцинације вакцином против грипа су углавном благе и брзо пролазе, за разлику од грипа. Најчешће су осетљивост и црвенило на месту давања које траје 1–2 дана. Код неких се јавља главобоља, бол у мишићима, грозница, умор или мучнина.

Опште мере превенције обухватају избегавање блиских контакта са оболелим особама, редовно прање руку уз избегавање додиривања очију, носа и уста, проветравање просторија. Јачање опште отпорности организма подразумева адекватан режим рада и одмора, умерену физичку активност и исхрану богату витаминима.

Епидемиолошки надзор над грипом у сезони 2015/2016 спроводи се од 28.9.2015. године (40. извештајна недеља), како би се омогућило праћење епидемиолошких, клиничких и вирусолошких карактеристика обољења и траје до 20. извештајне недеље  (16 - 22.5.2016. године).

У Европском региону према подацима Европског центра за контролу болести бележи се ниска активност вируса грипа. Према популационом и сентинел надзору над грипом на територији Београда активност грипа је на ниском нивоу. Обољевање од акутних респираторних инфекција је уобичајено повећано за ово доба године.

Преузмите документе:
- препоруке за хроничне болеснике
- препоруке за старије особе
- препоруке за труднице
- препоруке за здравствене раднике

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351