Убоди инсеката - како да заштитите себе и своје дете
Дуги летњи дани и пријатне вечери подразумевају свакодневни боравак на отвореном, било да је у питању целодневни излет или кратка вечерња шетња. Сусрети са различитим инсектима могу нарушити боравак и уживање на свежем ваздуху, али и много више од тога-могу угрозити ваше и здравље ваших најближих.
Убод пчеле, осе или стршљена може изазвати алергијске реакције опасне по живот, док су комарци потенцијални преносиоци различитих заразних болести.
Деца су у повећаном ризику од убода инсеката јер током летњег периода највише времена проводе напољу, а њихова немирна природа их нагони да додирују инсекте, тако да често бивају убодена услед своје радозналости и непромишљености. |
На срећу, већина убода инсеката изазива само благе реакције, узрокујући ограничене промене на кожи, свраб или оток на месту убодa, које пролазе без икаквих последица.
Како бисте избегли ове непријатне ситуације, својим примером и учењем деце да се придржавају неких основних савета, можете знатно смањити ризик од убода инсеката:
- Избегавајте близину места на којима се инсекти размножавају и роје - стајаће воде у природи (баре, мочваре, канали и сл.) или двориштима (базени, чесме), цветајуће баште, компост, канте и контејнере за смеће.
- Испразните посуде и исушите непотребне барице у околини куће.
- Поставите заштитне мреже на прозоре и врата од дворишта/терасе, и редовно проверавајте њихово стање.
- Уклоните гнезда и кошнице инсеката, нарочито у близини места где деца бораве и играју се. Гнезда никада немојте уклањати сами, већ затражите помоћ стручњака за дезинсекцију! Места где инсекти најчешће праве своја гнезда и кошнице су труло дрвеће, пањеви, старе аутомобилске гуме, канте и контејнери за смеће, или су она укопана у земљу.
- Уклоните и мртве инсекте. Њихове жаоке опасне су и након што инсект угине.
- Направите адекватан избор обуће за вас и ваше дете када одлазите у природу. Иако отворена обућа (сандале, папуче) пружа највећи комфор у току топлих летњих дана, најбољу заштиту од убода инсеката пружа затворена обућа попут ципела, патика и сл.
- Одећу прилагодите тако да вам пружа највећу могућу заштиту од инсеката!
Дуги рукави и ногавице, чарапе и капа пружају већи степен заштите од комараца у периодима њихове појачане активности (у раним јутарњим и вечерњим сатима), као и од крпеља када се крећете шумом, кроз високо растиње или траву.
Имајте на уму да јарке боје (жута,наранџаста, црвена и розе) и цветни дезени привлаче инсекте, нарочито пчеле, осе и стршљене, док су им мање привлачне бела, зелена и светле нијансе браон боје.
- Избегавајте коришћење козметичких препарата и производа за личну хигијену који садрже јаке мирисе.
- Неке врсте хране и пића привлаче инсекте. Слаткиши, сладолед, воће, заслађена пића, лубеница и туњевина су неки од примера хране примамљиве инсектима. Избегавајте их, или покријте када обедујете на отвореном.
- Објасните детету како да се понаша при сусрету са опасним инсектима. Уколико је опасни инсект у непосредној близини, не покушавајте да га отерате махањем, ударцем, или да бежите, већ се полако удаљите од њега.
- Након повратка из природе, обавезно прегледајте косу, поглавину, врат, прегибе и целокупну кожу тела свих чланова породице који су боравили у природи, укључујући и крзно кућних љубимаца, како вам не би промакао нежељени гост, попут крпеља. У бризи за друге немојте заборавити да прегледате себе!
- Будите опрезни и у саобраћају, нарочито на путовањима – уколико приметите да у пределу кроз који возите има доста инсеката препорука је да прозоре држите затворенима. Имајте на уму да инсект може улетети у кабину возила, узнемирити путнике и веома деконцентрисати возача.
Савет плус: У случају да сте ви или неко од чланова ваше породице раније имали алергијску реакцију на убод инсекта, заједно са вашим изабраним лекаром или педијатром направите план деловања у случају поновног убода и обавестите о томе све који о детету брину или су за њега привремено одговорни (рођаци, васпитачи, наставници и сл.).
РЕПЕЛЕНТИ – ДОБРА ЗАШТИТА УЗ ВЕЛИКИ ОПРЕЗ У продаји се налазе бројна средства, тзв. репеленти, која директним наношењем на кожу (спрејеви, лосиони, марамице, и сл.) или испаравањем (таблете, течности и сл.) одбијају различите инсекте, пре свега комарце, са тела или из просторија у којима се борави. Приликом куповине ових производа морате, поред њихове ефикасности, узети у обзир и њихову потенцијалну шкодљивост, нарочито када су у питању бебе и мала деца, чији су кожа и дисајни путеви осетљивији. Како бисте ризик од употребе ових средстава свели на минимум, пожељно је да се придржавате следећег:
Нарочито обратите пажњу на: -старосну границу изнад које је употреба дозвољена, -врсту инсеката које одбија, -максималан дозвољени број наношења у току дана.
|
Шта да радите ако је Ваше дете убо инсект?
- Умирите дете, и не дозволите му да чеше место убода.
- Уклоните жаоку нежним покретима тупим предметом (нпр. тупом страном ножа). Ово је важно учинити што пре, пошто жаока наставља да испушта отров докле год је у кожи.
- Место убода исперите водом и сапуницом.
- Поставите хладну облогу (нпр. лед обмотан тканином) на место убода, како бисте умањили бол и оток, који најчешће настају. Држите облогу највише 15 минута, и никада не стављајте лед директно на кожу.
- Уколико се убод налази на руци или нози, потребно је подићи руку или ногу како би се смањио оток.
- Након појаве локалних промена, потребно је да у наредним сатима пратите опште стање вашег детета, како бисте на време уочили евентуалну појаву озбиљне алергијске реакције.
- У случају да код детета приметите симптоме и знаке озбиљне алергијске реакције, или уколико је дете убодено у уста, нос, ждрело, или је инсекта прогутало или удахнуло, одмах позовите службу хитне медицинске помоћи (194).
Симптоми и знаци озбиљне алергијске реакције
|