Петa глобалнa недељa Уједињених нација посвећена безбедности на путевима

save lives 2019Сваке године у свету преко 1,35 милиона људи изгуби живот, а више десетина милиона буде лакше или теже повређено у саобраћајним незгодама. Повреде у саобраћају заузимају осмо место међу свим узроцима превременог умирања, док су код деце узраста 5-14 година и младих одраслих особа узраста 15-29 година оне водећи узрок смрти и инвалидитета.

Сходно томе, међу многобројним активностима намењеним побољшању безбедности и смањењу броја настрадалих у саобраћају, Генерална Скупштина Уједињених нација донела је одлуку о одржавању Глобалних недеља безбедности на путевима у циљу скретања пажње стручне и опште јавности на различите факторе и активности који могу допринети смањењу броја и последица саобраћајних незгода.

Глобалне недеље обележавају се сваке друге године са фокусом на различите теме из области безбедности у саобраћају. Ове године ће, у складу са најновијом Резолуцијом Генералне скупштине Уједиљених нација  (А / РЕС / 70/260 -“Побољшање глобалне безбедности на путевима”), у периоду од 6. до 12. маја 2019. године, у свим земљама чланицама Уједињених нација бити обележена Пета глобална УН недеља безбедности на путевима под темом „Лидерство за безбедност на путевима“ и  слоганом  „СПАСИМО ЖИВОТЕ # ПРОГОВОРИМО“ ("SAVE LIVES # SPEAK UP").

Ова тема истиче потребу за јачим и посвећенијим вођством како би се унапредила безбедност на путевима у државама и заједницама широм света, што је кључно за постизање циљева безбедности на путевима, укључујући и Специфичне циљеве одрживог развоја који се односе на смањење броја смртних исхода и повреда у саобраћају за 50% до 2020. године (циљ 3.6) и омогућавање безбедних, приступачних и одрживих транспортних система свима до 2030. године (циљ 11.2).

Циљ ове недеље јесте:

  • да се пружи прилика сваком појединцу да искаже потребу за снажним вођством и потребу за конкретним интервенцијама и акцијама заснованим на доказима које ће допринети  већој безбедности на путевима,
  • да се инспиришу сви они доносиоци одлука у владама, међународним агенцијама, невладиним организацијама, фондацијама, образовним установама и другим релевантним институцијама који имају кључну улогу за унапређење безбедности у саобраћају, да предузму конкретне акције приказивањем примера снажног вођства за безбедност на путевима.

У нашој земљи, као и у већини других земаља у свету, повреде у саобраћају и даље представљају велики јавноздравствени проблем. Само у току 2017. године, у саобраћајним незгодама 579 лица је изгубило живот, док је 21.277 повређено, од чега свако шесто лице теже. Међу децом узраста до 14 година, 17 их је погинуло, а 1.501 повређено на српским путевима у 2017. години. Сваки трећи смртни исход деце предшколског (1-6 година) и сваки други смртни исход деце школског узраста (7-19 година) настаје услед последица саобраћајног трауматизма.

Поводом обележавања Пете глобалне УН недеље безбедности на путевима, Градски завод за јавно здравље Београд, као Колаборативни центар Светске здравствене организације за превенцију повреда и промоцију безбедности, спровешће низ различитих активности у циљу информисања стручне и опште јавности о могућностима повећања безбедности свих учесника у саобраћају.

Централна манифестација ове недеље под слоганом Дечији глас за безбедније путеве, ће бити одржана у четвртак, 9. маја, у сарадњи са Предшколском установом „Полетарац“ – Барајево, у просторијама ове предшколске установе. Том приликом биће организована изложба дечијих радова на тему безбедности у саобраћају и приредба са различитим сценским активностима, намењена родитељима и свим другим појединцима и установама одговорним за безбедност деце у саобраћају.

Детаљне информације о Петој УН глобалној недељи безбедности на путевима доступне су на званичном сајту : https://www.unroadsafetyweek.org/en/home.

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351