Актуелна епидемиолошка ситуација морбила у Београду - 14.02.2015.

У оквиру континуираног спровођења пооштреног епидемиолошког надзора над морбилима, уведеног 21.11.2014. године, након првог лабораторијски потврђеног случаја морбила у Београду, а у складу са Планом активности за елиминацију морбила у Р. Србији, на територији Београда јеу епидемији  морбила закључно са 12.02.2015. године, регистровано 62 оболеле особе.
 
Код свих оболелих дијагноза болести је потврђена вирусолошким или серолошким анализама обављеним у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак“.



Дистрибуција по месецима је следећа: октобар – један оболели, новембар – 5 оболелих, децембар – 17оболелих, јануар – 34 оболелих, до 10.02.2015. године – 5 оболелих особа.
 
Епидемиолошким испитивањем утврђено је 7 ланаца трансмисије (епидемиолошка повезаност) за 17 од укупног броја оболелих особа.
 
Осталих 45 случајева су спорадични без утврђеног извора инфекције.
 
Имајући у виду податке добијене анкетирањем оболелих, инкубациони период и датум почетка тегоба, 4 оболеле особе се могу сматрати импортованим случајем (Далеки исток, Бијељина, Брчко, Билећа).
 
Међу оболелима је 4 деце, узраста од 0 - 10 година (6.5%), 21 оболела особа је у узрасној групи од 15 – 29 година (33.9%), 27 оболелих у узрасној групи од 30 – 40 година (43.5%) и 10 оболелих особа су старије од 40 година (16.1%).
 
Вакцинални статус 37 оболелих особа је непознат, 17 оболелих особа је невакцинисано ММР вакцином, 6 оболелих особа је вакцинисано 1 дозом вакцине, док су две оболеле особе вакцинисане са 2 дозе вакцине.
 
Након првог потврђеног случаја морбила (18.11.2014. године), а у складу са Планом активности за елиминацију морбила у Р. Србији, у оквиру уведеног пооштреног надзора над морбилима спроводе се следеће активности:
 

  • дневно нулто извештавање из надзорних јединицаса територије Београда,
  • формирана је линијска листа случајева, са свим пријављеним сумњама на обољење као и потврђеним случајевима морбила, која се доставља Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић – Батут“,
  • врши се пријављивање, епидемиолошко испитивање и лабораторијска анализа сваког случаја сумње на морбиле,
  • обављена је хитна и ванредна ревизија вакциналних  картотека домова здравља на територији Београда,
  • континуирано се обавља имунизација невакцинисане и непотпуно вакцинисане деце, узраста од 12 месеци до 14 година ММР вакцином на територији Београда, са посебним освртом на што већи обухват ромске популације, о чему нас домови здравља редовно информишу,
  • врши се здравствени и епидемиолошки надзор над контактима у колективу и породици оболелих и здравственим установама у којима је обављен преглед и хоспитализација оболелих,
  • информације о свим предузетим активностима редовно се прослеђују Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић – Батут“ и свим здравственим установама које су укључене у  пооштрен надзор над морбилима.

 
Напомињемо да су претходно регистрована оболевања од морбила у Београду 2011. године, са 9 оболелих особа, док је 2010. године, од морбила оболело 7 особа.

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351