7. Април - Светски дан здравља

Svetski dan zdravlja malaСваке године, 7. априла широм света се обележава Светски дан здравља. Овај значајан датум, који уједно обележава и годишњицу оснивања Светске здравствене организације (СЗО) 1948. године, представља глобални позив на акцију, усмерен ка подизању свести о кључним здравственим изазовима и унапређењу квалитета живота.

Светска здравствена организација је званично најавила да ће тема Светског дана здравља 2025. године бити „Здрав почетак- будућност пуна наде“, са посебним акцентом на очување и унапређење здравља и преживљавања мајки и новорођенчади. Овогодишња кампања долази у пресудном тренутку, подстичући заједничке напоре у стварању сигурнијег и здравијег окружења за најосетљивије чланове друштва.

Према најновијим проценама, у свету сваке године око 300.000 жена изгуби живот због компликација у трудноћи и приликом порођаја, преко 2 милиона новорођенчади умре у првом месецу живота, док се још 2 милиона беба роди мртво. То значи да на сваких седам секунди, један смртни исход који се може спречити, остави породице широм света у болу и жалости.

Иако се смртност мајки и новорођенчади бележи у свим деловима света, она највише погађа најсиромашније земље и подручја захваћена сукобима и кризама. Недостатак здравствене неге, затворене болнице, блокирани путеви и несташица медицинског материјала доприносе томе да труднице и новорођенчад често остају без преко преко потребне медицинске помоћи.

Ако се тренутни трендови наставе, чак четири од пет земаља неће испунити циљеве Уједињених нација за смањење смртности мајки до 2030. године, док ће свака трећа земља остати далеко од циља смањења броја смртних случајева новорођенчади.

Svetski dan zdravlja velika

Улагање у здравствену заштиту – пут ка бољој будућности

Овогодишња кампања, која ће трајати до 2026. године, позива владе, донаторе и здравствену заједницу да уложе у доказано ефикасне мере за побољшање квалитета здравствене заштите. Оне укључују правовремено откривање компликација у трудноћи, хитну акушерску негу, као и специјализовану бригу за превремено рођену и новорођенчад мале телесне масе на, с обзиром на то да су компликације услед превременог порођаја водећи узрок смртности код деце млађе од пет година.

СЗО такође истиче значај шире бриге о здрављу жена и новорођенчади, укључујући ментално здравље, исхрану, као и све већи утицај хроничних незаразних болести. Уз то, глобално загревање доноси додатне ризике – истраживања показују да високе температуре могу повећати учесталост превремених порођаја, мртворођене деце, гестацијског дијабетеса и хипертензије код трудница.

Кампања не ставља фокус искључиво на смањење смртности, већ и на дугорочно здравље и добробит жена. Зато ће се посебно заступати доношење закона и политика које штите права жена, као што су плаћено породиљско одсуство и бољи радни услови, као и приступ саветовању и планирању породице.

"Жене не треба само да преживе порођај, већ треба да имају могућност да живе здраво и испуњено," истакла је др Паскал Алотеј, директорка СЗО за сексуално и репродуктивно здравље. "Оне заслужују здравствене системе који их слушају, подржавају и омогућавају им да преузму контролу над својим здрављем и будућношћу."

Инвестиција у здравље – инвестиција у напредак

Истраживања показују да сваки долар уложен у здравствену заштиту мајки и новорођенчади у земљама са ниским и средњим приходима доноси од 9 до 20 долара поврата у виду економског развоја и здравијих друштава.

У свету, уз подршку СЗО су успостављени и одвијају се веома важни програми за здравствену заштиту мајки и новорођенчади, укључујући:

✅ Подршку 55 земаља кроз иницијативу „Свакој жени и свакој беби, свуда“, која проширује приступ хитним акушерским и неонатолошким службама, планирању породице и другим кључним услугама.
✅ Нове смернице за управљање постпорођајним крварењем – једним од водећих узрока смртности мајки у свету.
✅ Истраживања усмерена на побољшање здравствене неге за труднице и новорођенчад, посебно током здравствених криза.
✅ Обезбеђивање неге у хуманитарним кризама, кроз мобилне клинике и здравствене пунктове у ратом захваћеним подручјима, попут Сирије и Судана.
✅ Подршку здравственим радницима, укључујући јачање улоге бабица и патронажноих сестара кроз обуке и стручну акредитацију.

Светски дан здравља 2025. подсећа да је здравље мајки и новорођенчади не само хуманитарно питање, већ и инвестиција у будућност друштва.

Само заједничким напорима можемо осигурати да свака жена и свака беба добију шансу за здрав и достојанствен живот!

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351