31.01.2014. - Национални дан без дуванског дима
“ГРАДОВИ БЕЗ ДУВАНСКОГ ДИМА“
„Град без дуванског дима” је град који је усвојио и спровео законе којима се забрањује пушење у затвореним просторима (радним местима), свим затвореним јавним местима и јавном превозу без или са веома мало изузетака.
Разлози да се стварају градови без дуванског дима:
• Изложеност дуванском диму и код непушача може да изазиве рак, болести срца или болести плућа. Процењује се да око 600.000 људи широм света годишње умире због изложености дуванском диму.
• Све већи број држава примењује све потребне мере контроле дувана како би у потпуности заштитили своје грађане од дуванског дима. Ове мере подразумевају праћење употребе дувана, заштиту становништва од изложености дуванском диму, забрану рекламирања и промоције дуванских производа и спонзорстава од стране дуванске индустрије, стална упозорења о штетностима употребе дувана (као што су сликовна упозорења на паклицама цигарета), помоћ при одвикавању од пушења и повећање пореза на дуван и дуванске производе.
• Стотине градова у свету успешно спроводе закон којим се забрањује пушење на свим затвореним јавним и радним местима, а међу овим градовима су и Њујорк, Мексико Сити и Буенос Ајрес.
• У многим земљама, заштита од изложености дуванском диму на радним и јавним местима постигнута је скоро у потпуности захваљујући законима у градовима и на локалном нивоу, као на пример у Канади, Аустралији и Cједињеним Америчким Државама.
• У неким државама, упорно залагање на нивоу градова довело је до усвајања националног закона.
• Ниједна научна студија није утврдила негативан економски утицај закона који забрањују пушење на јавним и радним местима. Доказано је да овакви закони имају неутралан или позитиван утицај на пословање, укључујући и оне који послују у угоститељству.
У Србији, већина грађана подржава примену Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму, а од усвајања закона у Србији је порастао проценат становника који су због ограничења могућности пушења на јавним местима смањили број цигарета и смањио се проценат становника који су на радним местима и школама изложени дуванском диму. Сваки пети грађанин Србије сматра да треба повећати контролу примене Закона како би се он боље поштовао. Активности које је потребно спроводити у градовима у Србији су:
1. Потпуна примена Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму
2. Потпуна примена Закона о оглашавању и Закона о заштити потрошача
3. Залагање да сва јавна и радна места буду без дуванског дима без изузетака (нпр. сви барови, кафићи, ресторани без обзира на величину простора)
4. Залагање за забрану пушења на отвореном, на пример, на стадионима