Амброзија - шта је и како против ње
Амброзија је коров који се већ деценијама несметано шири и код осетљивих особа изазива врло непријатне алергијске реакције. Амброзија производи велику количину полена који је изузетно јак алерген, а симптоми попут кијања, цурења носа или свраби очију могу се испољити у свим животним добима.
Највеће количине полена амброзије нас очекују управо сада - од средине августа до средине септембра.
Још се не зна зашто људски организам тако реагује на полен овог једногодишњег корова. Иако, у суштини, безазлена честица, између десет и двадесет одсто становништва северне хемисфере бурно реагује када дође у додир са довољном количином амброзијиног полена. И, док је за остале биљне врсте које доносе алергију критична концентрација 30 поленових зрна по кубном метру ваздуха, амброзија и овде испољава своју моћ.
Захваљујући много већем алергеном потенцијалу, довољна је упола мања концентрација полена амброзије (15 зрна по кубном метру) да људе погоди веома интензивна поленска грозница. Чести напади рафалног кијања, пецкање очију и цурење носа нису једине последице: уколико се не лечи (антихистаминицима, интерназалним кортикостероидима – све, наравно, по препоруци лекара), може доћи и до отежаног дисања, кашља, главобоље, несанице, а у најтежим случајевима и до астме.
Пошто расте практично свуда – на приватним и јавним површинама, пољопривредном, шумском и грађевинском земљишту, одговор на питање "ко треба да уништава амброзију" веома је једноставан – сви. Према уредби Владе Србије из 2006. године, сви "власници и корисници" поменутих површина су "дужни да у току вегетационе сезоне, до почетка фенолошке фазе цветања сузбију и уништавају амброзију применом агротехничких, механичких и хемијских мера".
Из престоничког ЈКП Зеленило су нам рекли да на јавним површинама које они одржавају нема амброзије. Град Београд је за ову годину предвидео уништавање корова на 60 хектара неуређених градских површина; Општина Нови Београд је организовала и платила грађане да чупају и косе овај коров, а борба против амброзије се води и сађењем детелине, која је јача и издржљивија биљка, и на "својој" територији не дозвољава амброзији да порасте.
Савети:
- избегавајте одлазак у природу за време сунчаног и ветровитог времена,
- за одлазак у природу изаберите дан после кише јер су тада концентрације полена у ваздуху најниже,
- након боравка на отвореном простору оперите руке, истуширајте се, оперите косу и пресвуците одећу, јер тако спречавата уношење полена у простор у коме боравите,
- не сушите веш напољу у време високих концентрација полена (од 10 до 18 часова),
- прекријте кревет и затворите прозоре у вријеме највеће полинације,
- носите наочаре за сунце и шешире током дана,
- редовно четкајте и перите кућне љубимце јер они такође скупљају полен,
- затворите и климатизујте просторије у којима боравите у критичном периоду
- редовито одржавајте своје дворипта и окућнице,
- избегавајте шетњу поред и кроз површине обрасле у коров,
- посетите лекара и поштујте његову терапију,
- не игноришите ову опаку биљку већ је ишчупајте или позовите надлежне институције.