Светски дан сепсе - 13. септембар 2016. године

SepsaСепса у свим земљама света представља озбиљан здравствени и економски проблем због чињенице да је инциденција сепсе у порасту, а лечење скупо и неизвесно. Разлози  за  пораст инциденције су старење становништва, боља контрола хроничких болести, примена хемотерапеутика и имуносупресивних лекова, повећан број медицинских интервенција високог ризика и пораст мултирезистентних узрочника инфекција. Зато се каже да модерна медицина продужава живот, али повећава ризик за настанак сепсе.

Свугде у свету бележи се значајан пораст учесталости сепсе. Годишње око 30 милиона људи у свету добије сепсу, од тога 6-8 мил. заврши смртним исходом.

Сепса се развија када одговор организма на инфекцију доведе до оштећења сопствених ткива и органа. Може довести до шока, мултиорганске дисфункције и смрти, ако се правовремено не препозна и не лечи. Стопа смртности се креће између 30 и 50%. Пацијенти који преживе сепсу имају двоструки ризик од смртног исхода током наредних пет година, у поређењу са контролном групом хоспитализованих пацијената, а пате и од физичких, когнитивних и емотивних проблема.

Сепса је још 2010. године проглашена за хитно медицинско стање и неопходно је да се особе са сепсом збрињавању и лече као за друга хитна стања. Са сваким сатом одлагања почетка лечења сепсе, њена смртност расте за око 10%.

Важно је напоменути да уколико пацијент има: слабост, губитак апетита, грозницу, температуру, конфузност, поспаност, жеђ, отежано или убрзано дисање, убрзан срчани рад, мали крвни притисак, ослабљено мокрење уз могућу или доказану инфекцију, да је неопходно да се хитно упути у болницу. Критеријуми на основу којих се поставља тачна дијагноза су много шири и она се потврђује се у болници.

Глобални савез за сепсу (Global Sepsis Alliance), донео је декларацију о спровођењу кампање са мисијом подизања свести о овом проблему и главним циљем да се смртност од сепсе смањи за 20% до 2020.г. Кампања је почела Првим светским даном сепсе 13. септембра 2012. и од тада се тај дан сваке године обележава.

Због поменутих разолога, искорењивање сепсе је немогуће, али да би се смањила учесталост, потребно је спроводити праксу добре опште хигијене и прања руку, чистих порођаја, побољшања санитарних услова, исхране и испоруке чисте воде, као и програме вакцинације за ризичне популације.

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351