Умор - фактор ризика за безбедну вожњу
Доласком лепог времена и ускршњих и првомајских празника велики број наших суграђана ће се трудити да предстојеће слободне дане искористи за неко краће или дуже путовање у друштву својих најмилијих. Многи ће се определити за пут сопственим возилом, и у том случају требало би да учине све како би себе и своју породицу безбедно превезли до жељеног одредишта и назад.
Вожња представља изузетно напорну активност која захтева сталну концентрацију, брзе рефлексе и добру психомоторну координацију, и сходно томе умара, као и сваки други рад, чак много више уколико узмемо у обзир да често траје и по неколико часова или се одвија у неповољним временским условима. Уколико се умор у вожњи не препозна, он може имати кобне последице. Свака трећа саобраћајна незгода настаје услед умора возача, при чему је он или заспао или неадекватно реаговао, тако да умор, уз брзину и конзумирање алкохола, представља један од најзначајнијих фактора ризика за безбедну вожњу.
ШТА ИЗАЗИВА УМОР У ТОКУ ВОЖЊЕ?
Умор је неминован пратилац вожње и он се јавља већ након другог сата, најчешће између другог и седмог сата, односно након пређених 200 до 500 км. Све зависи по каквом се путу вози, какви су временски услови, које је доба дана, као и колико сте били одморни када сте започели вожњу.
Умор током вожње настаје услед, пре свега психичког напрезања возача, због појачане пажње ради избегавања опасности и исправног и брзог реаговања у решавању ризичних ситуација у саобраћају. Осим психолошког напрезања и физиолошког трошења енергије који временом доводе до умора, он може настати као последица недостатка квалитетног сна. Најчешће се јавља у току вожње у време предвиђено за спавање (између 1.00 и 6.00 ујутру) или у поподневним часовима када долази до физиолошког пада будности (13.00-17.00 поподне), када је и забележен највећи број саобраћајних незгода изазван умором. На умор утичу и монотонија пута, неповољни климатски услови, усамљеност, изразито дуга вожња али и сменски рад.
Истраживања су показала да мање од шест сати сна три пута повећава ризик од саобраћајних незгода, а мање од пет сати сна - чак пет пута! |
КОЈИ ВОЗАЧИ СУ НАЈПОДЛОЖНИЈИ УМОРУ?
Умор је физиолошки процес и њему су подложни сви возачи, с тим што код искуснијих возача, навикнутих на дужу вожњу он настаје нешто касније. Због психофизичких карактеристика, животне доби и врсте посла који обављају, умору су посебно подложни млади - неискусни возачи, радници који раде у сменама, као и професионални возачи (возачи камиона који возе велике удаљености и возачи аутобуса током летње сезоне).
КОЈИ СУ УПОЗОРАВАЈУЋИ ЗНАЦИ УМОРА?
Умор се манифестује слично код свих возача и може бити психички и физички. Знаци психичког умора су поремећаји осећаја, пажње, размишљања и понашања у вожњи, док су најчешћи знаци физичког умора малаксалост, поспаност, бол у леђима, врату, мишићима руку и ногу. Психички и физички умор углавном делују удружено, а најбоље их је отклонити адекватним одмором.
ЗНАЦИ УМОРА КОД ВОЗАЧА
- Поспаност
- Очи се склапају /тешко фокусирају
- Успорено трептање
- Стално зевање
- Успорени рефлекси
- Немогућност концентрисања на вожњу («лутање мисли»)
- Кривудање у коловозној траци
- Ненамеравано успоравање и промена брзине вожње
- Главу тешко држи усправно – тзв. «кљуцање»
- Тешко се присећа последњих неколико километара
Не занемарујте знаке умора и поспаности!
Вожња под утицајем умора једнако је опасна као и вожња под утицајем алкохола - 17 сати без сна имаће исти ефекат као да сте попили два, а 24 сата без сна, као да сте попили четири алкохолна пића!
КАКО ДА СПРЕЧИТЕ УМОР У ТОКУ ВОЖЊЕ?
Како бисте спречили умор за воланом придржавајте се следећих савета:
- Пре поласка на дуги пут добро се наспавајте и одморите
- Трудите се да избегавате ноћну вожњу
- Не конзумирајте обилне оброке и алкохол
- Подесите седиште у што удобнији положај
- Редовно проветравајте кабину возила
- Правите паузе у вожњи на свака два сата (истезање, лак оброк и доста течности)
- Не користите енергетске напитке, нити кафу у великим количинама како бисте остали будни.
Дејство кофеина који садрже кафа и енергетски напици је краткотрајно, и може вас заварати и умањити вам субјективни осећај умора, док последице умора на вашем телу и даље остају присутне као и већи ризик од изазивања саобраћајне незгоде! |
КАКО ПОСТУПИТИ КОД ПРВИХ ЗНАКА УМОРА?
Када осетите прве знаке умора одмах зауставите аутомобил на првом сигурном месту. |
|
Оборите седиште и одспавајте 15-20 минута. Након тога изађите из аутомобила и прошетајте. Кратак одмор и шетња брзо ће вас опоравити за даљи наставак вожње. |
|
Када осетите знаке умора важно је да никада не кажете себи ја могу даље. Убрзо ће вас надјачати физиологија умора и сна и одједном ће те бити свесни како сте прешли део пута кога се уопште не сећате! |
Добар и временски довољан сан je најбољи начин да избегнете умор и поспаност за воланом! |
Придржавајте се датих савета како бисте срећни и задовољни стигли до жељеног одредишта!
Будите одговоран возач, према себи и другим учесницима у саобраћају!