Обележен Међународни дан борбе против шећерне болести 2019.
Градски завод за јавно здравље, Београд је својим ангажовањем традиционално дао допринос здравствено-промотивним дешавањима посвећених овом датуму, који су били усмерени ка очувању и унапређењу здравља становника Београда.
У холу Тржног центра „Ушће“, у сарадњи са Удружењем за борбу против дијабетеса града Београда „Плави круг“ и Удружењем студената медицине (ИФМСА), Градски завод за јавно здравље, Београд је 14.11.2019. године обележио овај битан датум из Календара здравља пригодном манифестацијом под слоганом „Породица и дијабетес“.
Заинтересовани суграђани су добили корисне информације и савете о факторима ризика за дијабетес, о превенцији и начину унапређења квалитета живота особа са дијабетесом у разговору са члановима тима Центра за промоцију здравља Градског завода и представницима Удружења „Плави круг“. Поред тога, преко 20 посетилаца штанда је искористило прилику да провери вредности шећера у крви и крвног притиска као и да добије адекватне здравствено-промотивне материјале.
Такође, поводом Светског дана борбе против шећерне болести, представници Градског завода за јавно здравље Београд, били су гости Института за јавно здравље Ниш, у чијој је организацији одржана манифестација под називом „Породица и дијабетес“. Домаћини догађаја, запослени у Специјалној школи са домом ученика „Бубањ“ из Ниша, поделили су своја искуства у раду са децом ометеном у развоју, док су други учесници – EBERS Асоцијација и Lions International Foundation истакли значај раног размишљања о дијабетесу изневши низ занимљивих личних искустава која су оставила посебан утисак на присутне. Како би се заокружило поље превентивног деловања, и нагласила улога знања о здрављу и различитим здравственим стањима уопште, лекари Градског завода припремили су едукативну радионицу о повредама у дечјем узрасту, уз представљање мобилне апликације „Фластерко“. Посетиоцима скупа подељени су едукативни штампани материјали који обрађују теме повреда и здраве исхране, као и других здравствених стања која прате шећерну болест.
Најчешћи узроци настанка шећерне болести су неправилна исхрана, недовољно физичке активности, пушење и стрес. Недовољно или неадекватно лечен, дијабетес може довести до озбиљних последица као што су обољења срца, шлог, слепило и болести бубрега. Управо због тога, садржајем овогодишњих манифестација, циљ је био да се укаже на значај усвајања и одржавања здравих животних навика, како би се спречио или адекватно контролисао широк спектар међусобно повезаних хроничних обољења. Грађани су информисани и о томе како да на време препознају симптоме и знаке шећерне болести, како би се благовремено јавили свом лекару.