3. јун - Светски дан бицикла
Светски дан бицикла се, на иницијативу Светске бициклистичке алијансе, а уз подршку Уједињених нација, обележава 3. јуна.
Вожња бицикла има многобројне доказане бенефите по људски организам. Она утиче на побољшање нашег физичког али и психичког здравља - снижава крвини притисак, јача наше срце, побољшава функцију плућа, повећава потрошњу енергије чиме омогућава нашем огранизму да сагори вишак масти и регулише телесну тежину, одржава тонус наших мишића, пре свега ногу, седалне регије и стомака, а уједно смањује и ниво стреса и напетости.
Сходно свему наведеном смањује ризик од настанка гојазности, кардиоваскуларних и многих других хроничних обољења.
У тренутној ситуацији, када се готово све земље света увелико боре или се припремају за борбу са епидемијом вируса Covid-19, вожња бицикла декларисана је као један од најбезбеднијих видова транспорта. Социјална дистанца коју она пружа, као и боравак на отвореном простору, смањују могућност преноса инфекције и чине је мање ризичном у односу на вожњу аутомобилом или јавним превозом.
И сама Светска здравствена организација препоручује да се, кад год је то могуће, приликом одласка на посао или у набавку радије определите за шетњу или вожњу бицикла. То ће вам с једне стране омогућити одржавање физичке дистанце која представља једну од најзначајнијих мера у спречавању ширења инфекције Ковидом, а са друге стране вам омогућава да задовољите онај минимум потребе за свакодневном физичком активношћу, која је увек неопходна, а нарочито сада када велики број људи дуго времена проводи за рачунаром, и када је бављење спортом и рекреативним активностима ограничено.
ПРЕДНОСТИ ВОЖЊЕ БИЦИКЛА У ДОБА КОРОНЕ
|
Међутим, имајте у виду да сваки боравак ван куће, сваки контакт са другим људима, чак и у пролазу, повећава ризик да добијете или другоме пренесете инфекцију. Сходно томе, неопходно је да се пре, у току, и након сваке вожње бицикла адекватно заштитите.
- ПРЕ И НАКОН СВАКЕ УПОТРЕБЕ БИЦИКЛА ПАЖЉИВО ДЕЗИНФИКУЈТЕ СВЕ ДЕЛОВЕ КОЈЕ ДОДИРУЈЕТЕ (ручице, сирену, кочнице, мењач брзина, седиште, корпу). Ово је веома важно када је у питању јавни бицикл, бицикл који се рентира или бицикл који делите са неким. Користите дезинфекционо средство или антибактеријске влажне марамице.
- ПРЕ ВОЖЊЕ ОБАВЕЗНО ОПЕРИТЕ ИЛИ ДЕЗИНФИКУЈТЕ РУКЕ!
- ТРУДИТЕ СЕ ДА У ТОКУ ВОЖЊЕ НЕ ДОДИРУЈЕТЕ ЛИЦЕ РУКАМА!
- БИЦИКЛ ВОЗИТЕ САМИ ИЛИ У ДРУШТВУ ЧЛАНОВА ДОМАЋИНСТВА!
- ИЗБЕГАВАЈТЕ ВОЖЊУ У ГРУПИ!
- ИЗБЕГАВАЈТЕ ГУЖВУ И УСКЕ ТРАКЕ!
- ДРЖИТЕ АДЕКВАТНО ОДСТОЈАЊЕ ! На раскрсницама и приликом сваког заустављања трудите се да одржите раздаљину од 2м у односу на друге. Уколико у току вожње желите да претекнете некога, претицање започните са безбедне удаљености.
ДА ЛИ БРЖЕ КРЕТАЊЕ ЗАХТЕВА ВЕЋУ ДИСТАНЦУ? Прелиминарни резултати истраживања спроведених у Белгији и Холандији у симулираним условима указала су да је препоручена социјална дистанца од два метра ефикасна уколико стојимо, било у затвореном простору или на отвореном, кад нема већих ваздушних струјања, али уједно сугеришу да ова дистанца треба да буде већа уколико се крећемо, односно да би приликом шетње она требало да буде намање 4м уколико се крећемо иза других особа, да они који трче треба да буду удаљени најмање 10м једни иза других, док се за бициклисте препоручује да, уколико возе умереном брзином, возе на дистаци од најмање 20м иза других. У сваком случају, непобитна је чињеница да што је већа дистанца и што је мањи број контаката са другима, ризик од преношења инфекције је мањи! |
- НАКОН ВОЖЊЕ БИЦИКЛА, А ПРЕ УЛАСКА У КУЋУ ГУМЕ ОБАВЕЗНО ОПЕРИТЕ ИЛИ ДЕЗИНФИКУЈТЕ!
- Уколико бицикл уносите у кућу, водите рачуна да пре уласка у затворени простор дезинфикујете гуме вашег двотокаша средствима на бази алкохола или хлора.
- НАКОН СВАКЕ ВОЖЊЕ ПОЖЕЉНО ЈЕ ДА СЕ ИСТУШИРАТЕ, ПРОМЕНИТЕ ОДЕЋУ, ОЧИСТИТЕ РУКАВИЦЕ, КАЦИГЕ, НАОЧАРЕ И ДРУГУ ОПРЕМУ ИЛИ ОДЕВНЕ ПРЕДМЕТЕ КОЈЕ СЕ КОРИСТИЛИ!
Не заборавите да поред инфекције постоје и други ризици у току вожње, и сходно томе…
ВОЗИТЕ БЕЗБЕДНО! СМАЊИТЕ РИЗИК ОД ПОВРЕДА АДЕКВАТНОМ ОПРЕМОМ И БЕЗБЕДНИМ ПОНАШАЊЕМ! Бројни статистички подаци и истраживања указују да здравствени бенефити вожње бицикла 13-145 пута премашују ризик од повређивања. Али имајте у виду да могућност повређивања у току вожње бицикла увек постоји, и сходно томе, сваки пут када седамо на бицикл морамо предузети адекватне мере заштите, како бисмо настанак повреда свели на минимум. Ово је нарочито важно у садашњој ситуацији, када је велики део здравствених капацитета усмерен на лечење заражених ковидом и када свако непотребно повређивање које захтева болничко збрињавање додатно оптерећује здравствени кадар, а с друге стране може се десити да повређени дуже чека на збрињавање него у регуларним условима. Ношење заштитне опреме и поштовање саобраћајних прописа и мера безбедности ће значајно смањити вашу шансу да будете повређени.
ПРЕ ВОЖЊЕ
|
У ТОКУ ВОЖЊЕ
|
БИЦИКЛ ВОЗИТЕ ОДГОВОРНО И У СКЛАДУ СА СВОЈИМ МОГУЋНОСТИМА! Имајте на уму да ово није прави тренутак да испитујете границе своје издржљивости!
Опширније о Светском дану бицикла можете погледати на следећим линковима:
https://www.worldcyclingalliance.org/advocacy/celebrate-world-bicycle-day-on-june-3rd/