Недеља здравља уста и зуба -13-19. мај

Zubi i voceНедеља здравља уста и зуба у Републици Србији се обележава цваке године током треће недеље маја како би се указало на значај оралног здравља и велике заступљености  болести уста и зуба.  Ове године, у периоду од 13. до 19. маја  обележава се XXIII Недеља здравља уста и зуба под слоганом „Здрави зуби за здрав живот”. Кампања се реализује на територији Републике Србије уз подршку Министарства здравља Републике Србије, а у организацији Института за јавно здравље Србије  и Стоматолошког факултета Универзитета у Београду.



Обољења уста и зуба представљају важан јавноздравствени проблем у многим земљама света, јер су веома распрострањена и њихов утицај на социјалном и индивидуалном нивоу је значајан. Иако директно не угрожавају живот, она значајно утичу на животне, радне и друге способности појединца и могу, ако се занемаре, да изазову озбиљне компликације.

АКТУЕЛНО СТАЊЕ У СРБИЈИ

Доступна литература показује да се здравље уста и зуба деце у нашој средини и окружењу одликује изразито високим степеном преваленције и инциденције каријеса. Тако 91% дванаестогодишњака има један или више каријесних зуба, у петнаестој години 97%, а у осамнаестој години чак 98%. Стање се још боље може видети у податку да сваком становнику у просеку годишње оболи по 1 зуб. Подаци о распрострањености пародонтопатија и гингивитиса указују да, је распрострањеност оболења пародонцијума још увек висока, али да се тежина и ток смањују.

Узевши све ово у обзир важно је поновити 4 најважније препруке за добро здравље уста и зуба:

1. редовна хигијена зуба и уста правилном техником уклањања наслага на зубима, и одговарајућим зубним четкицама
2. употреба зубних пасти са флуоридима и препарата флуора  (концентрациај флуорида зависно од узраста)
3. одговарајућа исхрана( некариогена, абразивна храна)
4. редовна посета стоматологу.(на 6 месеци)

Добро здравље уста и зуба је неодвојиви део доброг општег здравља и чини наш живот квалитетнијим. Мало труда,  а корист је велика.


СИТУАЦИЈА У СВЕТУ

Бројна епидемиолошка истраживања здравља уста и зуба указују на велику разлику у распрострањености болести уста и зуба међу појединим земљама. У развијеним земљама света, ова обољења су у сталном опадању, а у земљама у развоју у сталном порасту. Последњих година, резултати бројних епидемиолошких студија, у популацији деце, посебно узраста 12 година, показују да је „тиха“ епидемија каријеса готово заустављена у земљама Западне Европе и САД.
 
Најмањи број оболелих сталних зуба по једном детету у узрасту 12 година био је у земљама Западне Европе: Великој Британији 0,9; Данској 0,9; Швајцарској 0,9; Француској 1,9; Скандинавским земљама 1,2. Разлози оваквог унапређења су бројни и сложени, али се најчешће приписују спровођењу систематских школских превентивних програма и програма здравственог васпитања, побољшању хигијене уста и зуба и правилној исхрани, затим масивној и континуираној примени флуорида, као и усвајањем здравих стилова живота.

За разлику од западних земаља у земљама Источне и Југоисточне Европе регистрован је већи број оболелих сталних зуба по једном детету у дванаестој години: Русији 3,7; Пољској 3,8; Бугарској 4,4; Мађарској 3,8.

У развијеним земљама, доступни ресурси за бригу о здрављу не подржавају високу цену традиционалних куративних мера за третман стоматолошких обољења него се предност даје превентивној стратегији, јер је она доступнија и на дужи рок делотворнија. Значајно снижење распрострањености и тежине каријеса током вишегодишње примене превентивне стратегије у Скандинавским земљама, обезбедило је трајну подршку примени превентивног приступа.

Погледајте извештај о реализованим активностима у оквиру "23. Недеље здравља уста и зуба"

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351