Здравље уста и зуба се ствара и чува у породици
Како би се унапредило стање здравља уста и зуба, неопходно је стално подстицати успостављање правилних навика и понашања у овом незобилазном и изузетно важном сегменту здравља. Поред родитеља, чија улога је најважнија за формирања животних навика код деце, треба укључити баке и деке који су значајан потенцијал у унапређењу здравља најмлађих. Време које проводе заједно корисно је, како за унуке, тако и за старије.
Знања, ставове, размишљања, навике које обострано преносе једни на друге треба да буду усклађени са савременим доктринама стоматолошке превентивне науке, посебно по важном питању употребе флуорида у превенцији каријеса.
Иако је Националном стратегијом за развој образовања постављен циљ да до 2020. године 75% деце буде обухваћено неким видом организованог предшколског боравка, само 23,1% мале деце узраста до 3 године и 42,1% деце узраста од 3 године па до предшколског припремног програма, укључено је у организовани боравак у предшколској установи.
Често су најмлађи поверени на чување старијим члановима шире породице, бакама и декама и то већи део дана, с обзиром на савремени начин живота и оријентисаност родитеља ка стицању и обезбеђивању материјалних услова. Процењује се да у Србији скоро свака пета особа, старија од 65 година, најчешће у улози баке или деке, брине и проводи више од 6 сати дневно са унуцима. Због тога је важно успоставити међугенерацијски трансфер знања о здрављу, како општем, тако и здрављу уста и зуба.
Показатељи стања здравља уста и зуба старијих од 65 година неповољнији су у односу на развијене земље, безубост и крезубост су присутни код око 40% ове популације, као и високи каријес индекси (КИП 1,73-4,13) и незадовољавајући индекси оралне хигијене. Такође, каријес је код мале деце све присутнији, што је добрим делом условљено не обраћањем довољно пажње на оралну хигијену.
Основна правила доброг здравља уста и зуба су следећа:
- Правилна и редовна хигијена зуба и усне дупље од рођења па надаље, прање зуба најмање ујутру и увече у трајању од 3 минута, техником да се очисте све зубне површине као и површина језика.
- Локална, топикална употреба препарата флуорида у одговарајућој концентрацији према узрасту и факторима ризика за каријес (пасте за зубе, раствори, гелови). Важно је да количина зубне пасте буде у величини зрна грашка као и да се после четкања не прогута, већ да се добро исперу зуби и уста.
- Правилна разноврсна исхрана поспешује лучење пљувачке, која има самочистећи ефекат. Треба знати да угљени хидрати повећавају киселост у усној дупљи и поспешују раст бактерија у формираном плаку на зубима, због чега треба избегавати газирана заслађена пића и напитке, рафинисане шећере, посебно ван оброка.
- Редовни одласци код доктора стоматологије, примена превентивних мера и благовремена санација, као и контрола резултата на 6 месеци.
- Ношење чувара зуба при контактним спортовима.
Унапредити здравље и квалитет живота сваког члана породице мисија је свих нас!