Нa Meђунaрoдни дaн бoрбe прoтив злoупoтрeбe и нeзaкoнитe тргoвинe дрoгaмa – „Првo сaслушaj“

Дрога убијаПре скоро три деценије, 1987. године, Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 26. јун Међународним даном против злоупотребе и незаконите трговине дрогама, са намером да се ојача неопходна сарадња и интензивира заједничко деловање широког спектра релевантних друштвених чинилаца у борби против овог растућег глобалног проблема.

Сузбијање овог ризичног понашања, са свим здравственим, економских и ширим друштвеним последицама које са собом носи, и данас представља велики изазов за све секторе друштва. Размере и озбиљност овог јавноздравственог проблема диктирају важност интердисциплинарног деловања у виду сложеног преплитања психолошких, социјалних, правних и здравствених активности усмерених како ка појединцу, тако и ка заједници у целини.

Према резултатима Националног истраживања о стиловима живота становништва Србије спроведеном 2014. године, у нашој земљи је бар једном у току живота неку илегалну дрогу користило 8% одраслих становника, а чак сваки осми испитаник старости од 18 до 34 године. Најчешће пробана илегална дрога је канабис коју је макар једном током живота користило 7,7% одраслих, односно чак 12,4% млађих одраслих испитаника, док ју је у претходних 12 месеци конзумирало укупно 1,6% испитаних, односно 3,4% њих млађих од 34 године. Употреба других илегалних дрога, изузимајући поменути канабис, релативно је ретка, али не и занемарљива, и у популацији узраста од 18 до 34 године током живота користило ју је 2,5% испитаних. Најчешће употребљиване супстанце су екстази, амфетамини и кокаин.

Ови подаци иду у прилог закључцима, који произилазе из бројних научних доказа, да су најефикаснија и најефективнија решења проблема злоупотребе психоактивних супстанци у домену деловања примарне превенције, односно рада са оним групама и појединцима који још увек нису закорачили у непосредан ризик, а то су деца и адолесценти. Период интензивног физичког и менталног развоја нуди непрегледно поље могућности и избора, али са собом носи и емоционалне турбуленције које стварају плодно тле за бројна искушења у виду ризичних облика понашања, пре свих, употребу дувана алкохола и дрога. Чињеница је да већина младих никада неће поклекнути пред овим искушењима, али они који то учине неретко су они млади људи који су већ погођени факторима које нису у стању да контролишу, као што су сиромаштво, изложеност менталном и физичком насиљу, недостатак родитељске бриге и љубави, што их лако уводи у ризична, најчешће вршњачка окружења.

Имајући у виду важност пружања адекватне подршке младима у овом потенцијално вулнерабилном периоду и спремности за правовремено превентивно деловање, слоган глобалне кампање за 2016. годину је „Прво саслушај“, чиме се недвосмислено указује на то да је пажљиво „слушање“, односно „ослушкивање“ деце и младих први корак који треба начинити у циљу пуне подршке њиховом здравом и безбедном одрастању.

Дрога убија

Значајан део рада Градског завода за јавно здравље Београд посвећен је управо проблему злоупотребе дрога коме се приступа управо кроз домен примарне превенције, односно кроз рад са децом, у оквиру координације и реализације едукативног програма „Крeaтивни рaд сa учeницимa нa прeвeнциjи злoупoтрeбe психoaктивних супстaнци“.

Овај програм настао је током пројекта „INSADA” (Имплементација Националне стратегије за борбу против дрога) у периоду 2009 – 2011. године са циљем унапређења компетенција просветних радника и сарадника за рад са децом у овој области.

Концепт „Заједничко учење кроз акцију“, на коме се програм базира, као крајњи циљ има оснаживање деце у процесу доношења одлука и преузимању одговорности за њих. Деци се даје прилика да искажу своје мисли, жеље и ставове, да буду саслушани и да самостално предузимају акције, чиме се помаже у развијању њихове емоционалне интелигенције. Финални тематски оквир овако изграђеног темеља програма чини усвајање нових знања у вези са психоактивним супстанцама, формирање ставова и понашања у вези са овим видом ризичног понашања.

Дрога убија

На почетку управо завршене школске године, у Градском заводу су одржана два едукативна семинара, током којих је обуку за спровођење програма са ученицима прошло 43 просветних радника и сарадника. Програм је током ове школске године комплетно реализован у 16 основних школа (15 београдских), са обухватом од скоро 800 ученика узраста од трећег до седмог разреда.

Дрога убија

У досадашњем шестогодишњем периоду у програм је укључено око 150 основних школа у Србији, међу којима је скоро 100 београдских, чиме је постигнут обухват од око 5000 основаца. Резултати праћења и евалуације су показали висок ниво задовољства програмом од стране просветних радника и сарадника, као и значајно унапређење нивоа знања ученика на тему психоактивних супстанци. Наставници истичу да је, поред стицања нових знања, посебан квалитет програма што утиче и на унапређење самопоуздања код деце, на јачање тимског духа, међусобног поштовања, као и на развој истраживачких и креативних потенцијала ученика.

Дрога убија

Програм „Креативни рад са ученицима на превенцији злоупотребе психоактивних супстанци“ све време спровођења редовно се акредитује и објављује у Каталогу програма намењених стручном усавршавању просветних радника и сарадника, а за успешну примену семинара у пракси двоје наставника добило је 2013. године награду Завода за унапређење образовања и васпитања.

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351