О антибиотицима...

AntibioticiАнтибиотици су лекови који се користе у лечењу инфекција које изазивају бактерије. Проналазак антибиотика је једно од назначајнијих открића у медицини у 20. веку. Александар Флеминг је 1928. године пронашао први антибиотик - пеницилин.

До данас је откривено 4000 природних и око 30000 полусинтетских и синтетских антибиотика, али је само 100 испитано у клиничкој пракси, а у терапијске сврхе користи се свега шездесетак.

Антибиотици су по својим особинама сврстани у више група: пеницилини, цефалоспорини, макролиди, сулфонамиди, тетрациклини, аминогликозиди... Неки од њих делују на велики број различитих врста бактерија (антибиотици широког спектра деловања), а неки на мали број врста (антибиотици уског спектра деловања).
Антибиотици се могу примењивати орално, што значи коришћењем таблета, капсула или сирупа и парентерално, када се у здравственој установи врши убризгавање лека у мишић или у вену. Антибиотици се могу користити и локално - у виду капи или масти које се апликују у око, ухо, нос или кожу.

Веома је важно пре употребе антибиотика прво поставити дијагнозу, а затим узети одговарајуће узорке за испитивање (урин, испљувак, столица, брис, крв). У микробиолошким лабораторијама Градског завода за јавно здравље Београд, савременим лабораторијским методама се из узорака изолују бактерије које су изазивачи обољења, а затим се врши израда антибиограма по најновијим препорукама Европског одбора за тестирање антимикробне осетљивости.

Лекар прописује антибиотик тек када добије резултат анализе узорка и препоручени антибиограм од лекара специјалисте микробиологије. Постоје случајеви када се мора укључити хитна терапија, без чекања антибиограма. По пристизању налаза из микробиолошке лабораторије, у складу са антибиограмом, ординирајући лекар мења иницијалну терапију, уколико она није одговарајућа, и прописује ефикасан антибиотик.

На избор антибиотика додатно утичу: узраст болесника, тежина болести, евентуална алергија на одређени лек, опште имунолошко стање пацијента, локализација бактеријске инфекције, способност проласка антибиотика у инфицирано подручје, антибактеријски спектар лека. У данашње време, и цена лека постала је изузетно важан фактор у избору терапије.
Велики је број карика у ланцу употребе антибиотика које морају бити правилно повезане, јер једна условљава другу. А све заједно доводе до жељеног циља - елиминације узрочника бактеријске инфекције из организма.

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351