PCR тестирање на полно преносиве болести

- Скрининг на присуство високоризичних генотипова хуманог папилома вируса (ХПВ скрининг)
- Одређивање појединачног генотипа хуманог папилома вируса (ХПВ генотипизација)
- Доказивање присуства Chlamydia trachomatis
- Истовремено доказивање присуства Chlamydia trachomatis и Neisseria gonorrhoeae
- Истовремено доказивање присуства два или више полно преносивих патогена применом „STD“ панела (Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma parvum, Ureaplasma urealyticum иTrichomonas vaginalis)





У највећем броју случајева инфекција ХПВ вирусом не даје симптоме, због чега је важно рано откривање молекуларном дијагностиком.

Преноси се спермом, вагиналним секретом и крвљу, током оралног, вагиналног или аналног сексуалног контакта, као и приликом порођаја са инфициране мајке на новорођенче.
Уколико се не лечи, последице могу бити изузетно опасне.

Преноси се као Chlamydia trachomatis, а најбоље открива молекуларним методама (PCR).

Нелечена инфекција доводи до појаве стерилитета, поремећаја менструалног циклуса код жена, опадања полне моћи, итд.
Молекуларна дијагностика је најпоузданија метода за откривање трихомонијазе.
![]() Mycoplasma spp. |
![]() Ureaplasma spp. |
Mycoplasma spp. i Ureaplasma spp. су које се могу наћи у генито-уринарном тракту жена и мушкараца, а најзначајније врсте су Мycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum.
Инфекција се преноси полним контактом, а „златни стандард“ за откривање ових бактерија је молекуларна дијагностика (PCR).
Тестирање на полно преносиве болести се код особа женског пола ради из ендоцервикалног бриса, а код особа мушког пола из бриса уретре, након претходне припреме. Из једног узорка могуће је урадити више анализа истовремено.
Узорковање се обавља у амбуланти Градског завода за јавно здравље Београд, сваког радног дана од 8 до 12 часова. У амбуланти НИЈЕ МОГУЋЕ узимати узорке трудницама.
Наведене микробиолошке анализе жене могу обавити уз упут изабраног лекара, специјалисте гинекологије или на лични захтев, а мушкарци уз упут изабраног лекара опште праксе или на лични захтев.
Савети за припрему жена:
- Гинеколошке узорке је најбоље (мада није неопходно), узимати средином циклуса (12-18 дан)
- Не узимати узорке током активног менструалног циклуса
- Пацијенткиња не би требало да има сексуалне односе, нити да користи интравагиналне лекове бар 48 сати пре узимања узорка
Савети за припрему мушкараца:
- Пацијент не би требало да уринира минимум 2 сата пре узорковања