Денга

DENGAДенга је вирусна болест коју преносе комарци, широко распрострањена у тропским и суптропским регионима. Болест преносе тиграсти комарци (Aedes), који се размножавају у околини домаћинстaва. Већина клиничких случајева има денга грозницу, али се региструју и тешки облици ове болести – денга хеморагијска грозница и денга шок синдром са смртним исходом. Ова болест представља најзначајнију вирусну болест коју преносе комарци и која погађа људе широм света. Сваке године на глобалном нивоу се региструју десетине милиона оболелих што доводи до око 20.000–25.000 смртних случајева, углавном деце.

Денга је одомаћена у већини европских прекоморских земаља и земљама које се налазе у тропским областима. Ограничене епидемије могу се јавити у континенталној Европи, у областима где су регистровани заражени Азијски тиграсти комарци (Aedes albopictus), инвазивна врста комараца која се проширила у последњих двадесет година.

Узрочник

Денга је узрокована вирусом из породице Flaviviridae, рода Flavivirus, који укључује вирусе попут вируса жуте грознице, вируса Западног Нила и вируса крпељног енцефалитиса.

Постоје четири серолошки различита вируса денга грознице, тако да људи који живе у подручјугде је денга грозница одомаћена, могу имати неколико инфекција денга грознице током свог живота.

Клиничка слика

До 80% свих инфекција денга је асимптоматска, односно инфициране особе немају испољене симптоме болести.

Често пријављени клинички симптоми су:

·        изненадна појава високе температуре,

·        јака главобоља и бол иза очне јабучице,

·        болови у мишићима,

·        болови у зглобовима,

·        оспа,

·        мање крварење.

Болест ретко траје дуже од 10 дана, али опоравак може бити продужен и исцрпљујућ.

Мањи број оболелих, обично < 5%, може имати тежу клиничку слику, која  некада може бити праћена смртним исходом. Најтежи случајеви и смртни исходи се најчешће региструју међу децом и адолесцентима. Тешка денга грозница — која се обично назива „денга хеморагична грозница/синдром денга шока“ карактерише се повећањем пропустљивости крвних судова, која може довести до по живот опасног шока.

Инкубација

Период инкубације (период од контакта са узрочником болести до испољавања првих симптома болести) за денгу износи 3-14 дана, у просеку 4-7 дана.

 

Пут преноса

Људи су главни резервоари вируса. У тропским и суптропским градским подручјима, вируси се одржавају у циклусу људи/комарац.

Једини начин преноса су убоди заражених комараца.

Имунитет

Имунитет на било који од четири серотипа је вероватно доживотан, али то не даје заштитни имунитет за остала три серотипа.

Дијагностика

Геном вируса денга може се открити RT-PCR методом у узорцима крви до петог дана болести.

Серолошка дијагноза се може извршити детекцијом антитела на денга IgM у узорку серума од петог до шестог дана болести, или детекцијом четвороструког пораста титра IgG антитела у парним серумима (узорци узети током трајања симптома и током опоравка).

Лечење

 

Не постоји терапија усмерена на сам вирус денге. Фокус је на лечењу симптома бола. Већина оболелих од денга грознице може се лечити код куће применом лекова против болова.

Нестероидни антиинфламаторни лекови се избегавају јер могу повећати ризик од крварења.

Оболели са тешким обликом денге,  често захтевају лечење у болничким условима.

Превенција

Превенција се највећим делом заснива на заштити од убода комараца. Тиграсти комарци убадају током дана у затвореном и на отвореном простору. Због тога, мере личне заштите треба примењивати током целог дана, посебно у сатима највеће активности комараца (средином јутра, касно поподне до сумрака). Личне заштитне мере против убода комараца обухватају коришћење мрежа против комараца (комарници), спавање или одмарање у заштићеним или климатизованим просторијама, ношење одеће која покрива већи део тела и коришћење средстава против комараца у складу са упутствима назначено на етикети производа.

Активности које подржавају смањење места размножавања комараца у отвореним/затвореним просторима уклањањем извора стајаће воде укључују:

— најмање једном недељно уклањање свих отворених извора стајаће воде у околини домаћинства (тањири и саксије, коришћене гуме, рупе на дрвећу и камени базени);

— добра покривеност контејнера за воду, буради, бунара и резервоара за складиштење воде;

—употреба комарника на прозорима/вратаима.

Од стране Европске агенције за лекове (ЕМА) две вакцине против денге су добиле дозволу за употребу: Dengvaxia (Sanofi Pasteur) и Qdenga (Takeda GmbH).

Обе вакцине се користе у складу са званичним препорукама међународних или националних институција за јавно здравље.

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351