Примена вештачке интелигенције у јавном здрављу: револуција у здравству

Vestacka inteligencijau zdravstvuВештачка интелигенција (ВИ) постепено улази у примену у различитим областима медицине. Потенцијална примена се протеже од анализе медицинских дијагностичких слика до развоја нових лекова и персонализоване медицине, здравственог надзора, здравствене заштите, превенције болести и повреда и промоције здравља, процене здравственог стања становништва, приправности и реаговања на глобалне претње по здравље.

Примена ВИ у јавном здрављу

Могућности обраде великих количина података, препознавања образаца и предвиђања будућих трендова, чине ВИ потенцијално изузетно делотворним и ефикасним алатом у превенцији болести, унапређењу здравља становништва и ефикаснијем управљању здравственим системима.

У наставку су наведене области могуће употребе ВИ у јавном здрављу:

·         Управљање здравственим системима

- Оптимизација ресурса: ВИ може помоћи у оптимизацији управљања ресурсима у здравственим установама, што доприноси већој ефикасности и смањењу трошкова.

- Предвиђање потражње за здравственим услугама: на основу анализа података о коришћењу услуга, ВИ може предвидети будућа кретања потражње за одређеним услугама, што омогућава боље планирање.

·         Промоција здравља

- Персонализоване препоруке: ВИ може пружати персонализоване препоруке за здравији начин живота на темељу података о навикама и здравственом стању сваког појединца.

- Развој мобилних апликација: мобилне апликације које користе ВИ могу пружати корисницима подршку у примени и праћењу навика у вези са здрављем.

·         Епидемиологија и праћење болести

- Брзо откривање епидемија: ВИ алгоритми могу анализирати велике количине података из различитих извора како би се уочили обрасци у настанку болести и омогућили рано упозоравање на потенцијалне епидемије.

- Предвиђање ширења болести: на темељу постојећих података и актуелних трендова, ВИ модели могу предвидети како ће се одређена болест ширити у будућности, што омогућава боље планирање превентивних мера.

·         Животна средина

- Сензори животне средине: прикупљају просторне податке о загађењу ваздуха, квалитету воде, буци у животној средини, временским условима. Велики део ових података се прикупља континуирано и могу се анализирати у реалном времену коришћењем све доступнијих софтвера.

- Остале примене

·         Здравствени картон пацијента: ВИ побољшава ефикасност и прецизност обраде дигиталних записа о здравственим информацијама пацијената, као што су медицинска историја, употреба лекова, лабораторијски резултати и друге релевантне информације, које могу бити од значаја за истраживање и праксу у јавном здрављу.

·         Виртуални асистенти: Цхатботови и дигитални асистенти могу пружати подршку пацијентима, одговарати на питања и подсећати на термине заказаних прегледа или процедура.

·         Праћење хроничних болести: носиви уређаји и сензори, у комбинацији са ВИ, могу пратити здравствене параметре пацијената са хроничним болестима и омогућити рано откривање симптома који могу да укажу на погоршање стања.

Изазови у примени

Иако примена ВИ располаже бројним предностима, значајно је напоменути да постоје и значајни изазови, а неки од њих су:

- квалитет података и непристрасност: квалитетна анализа и закључивање зависе од квалитета самих података;

- приватност и заштита личних података: заштита приватности пацијената је од кључне важности приликом употребе ВИ у здравству;

- етичка питања: неопходно је да се осигура да се ВИ користи на безбедан и етичан начин и да не доприноси дискриминацији и стигматизацији.

Закључак

Вештачка интелигенција располаже потенцијалом да побољша јавно здравље и промовише здравље свих људи. Да би се овај потенцијал успешно реализовао, значајно је развијати стратегије за безбедну имплементацију, које треба да размотре различите аспекте: савремено управљање подацима, улагање у модернизовану инфраструктуру и процедуре података и аналитике, побољшање вештина радне снаге, развој партнерстава, успостављање механизама за обезбеђење заштите података и поштовање етичких принципа.

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351