Primena veštačke inteligencije u javnom zdravlju: revolucija u zdravstvu

Vestacka inteligencijau zdravstvuVeštačka inteligencija (VI) postepeno ulazi u primenu u različitim oblastima medicine. Potencijalna primena se proteže od analize medicinskih dijagnostičkih slika do razvoja novih lekova i personalizovane medicine, zdravstvenog nadzora, zdravstvene zaštite, prevencije bolesti i povreda i promocije zdravlja, procene zdravstvenog stanja stanovništva, pripravnosti i reagovanja na globalne pretnje po zdravlje.

Primena VI u javnom zdravlju

Mogućnosti obrade velikih količina podataka, prepoznavanja obrazaca i predviđanja budućih trendova, čine VI potencijalno izuzetno delotvornim i efikasnim alatom u prevenciji bolesti, unapređenju zdravlja stanovništva i efikasnijem upravljanju zdravstvenim sistemima.

U nastavku su navedene oblasti moguće upotrebe VI u javnom zdravlju:

·         Upravljanje zdravstvenim sistemima

- Optimizacija resursa: VI može pomoći u optimizaciji upravljanja resursima u zdravstvenim ustanovama, što doprinosi većoj efikasnosti i smanjenju troškova.

- Predviđanje potražnje za zdravstvenim uslugama: na osnovu analiza podataka o korišćenju usluga, VI može predvideti buduća kretanja potražnje za određenim uslugama, što omogućava bolje planiranje.

·         Promocija zdravlja

- Personalizovane preporuke: VI može pružati personalizovane preporuke za zdraviji način života na temelju podataka o navikama i zdravstvenom stanju svakog pojedinca.

- Razvoj mobilnih aplikacija: mobilne aplikacije koje koriste VI mogu pružati korisnicima podršku u primeni i praćenju navika u vezi sa zdravljem.

·         Epidemiologija i praćenje bolesti

- Brzo otkrivanje epidemija: VI algoritmi mogu analizirati velike količine podataka iz različitih izvora kako bi se uočili obrasci u nastanku bolesti i omogućili rano upozoravanje na potencijalne epidemije.

- Predviđanje širenja bolesti: na temelju postojećih podataka i aktuelnih trendova, VI modeli mogu predvideti kako će se određena bolest širiti u budućnosti, što omogućava bolje planiranje preventivnih mera.

·         Životna sredina

- Senzori životne sredine: prikupljaju prostorne podatke o zagađenju vazduha, kvalitetu vode, buci u životnoj sredini, vremenskim uslovima. Veliki deo ovih podataka se prikuplja kontinuirano i mogu se analizirati u realnom vremenu korišćenjem sve dostupnijih softvera.

- Ostale primene

·         Zdravstveni karton pacijenta: VI poboljšava efikasnost i preciznost obrade digitalnih zapisa o zdravstvenim informacijama pacijenata, kao što su medicinska istorija, upotreba lekova, laboratorijski rezultati i druge relevantne informacije, koje mogu biti od značaja za istraživanje i praksu u javnom zdravlju.

·         Virtualni asistenti: Chatbotovi i digitalni asistenti mogu pružati podršku pacijentima, odgovarati na pitanja i podsećati na termine zakazanih pregleda ili procedura.

·         Praćenje hroničnih bolesti: nosivi uređaji i senzori, u kombinaciji sa VI, mogu pratiti zdravstvene parametre pacijenata sa hroničnim bolestima i omogućiti rano otkrivanje simptoma koji mogu da ukažu na pogoršanje stanja.

Izazovi u primeni

Iako primena VI raspolaže brojnim prednostima, značajno je napomenuti da postoje i značajni izazovi, a neki od njih su:

- kvalitet podataka i nepristrasnost: kvalitetna analiza i zaključivanje zavise od kvaliteta samih podataka;

- privatnost i zaštita ličnih podataka: zaštita privatnosti pacijenata je od ključne važnosti prilikom upotrebe VI u zdravstvu;

- etička pitanja: neophodno je da se osigura da se VI koristi na bezbedan i etičan način i da ne doprinosi diskriminaciji i stigmatizaciji.

Zaključak

Veštačka inteligencija raspolaže potencijalom da poboljša javno zdravlje i promoviše zdravlje svih ljudi. Da bi se ovaj potencijal uspešno realizovao, značajno je razvijati strategije za bezbednu implementaciju, koje treba da razmotre različite aspekte: savremeno upravljanje podacima, ulaganje u modernizovanu infrastrukturu i procedure podataka i analitike, poboljšanje veština radne snage, razvoj partnerstava, uspostavljanje mehanizama za obezbeđenje zaštite podataka i poštovanje etičkih principa.

Više tekstova o ovoj temi

Kontakt

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd,

Bulevar despota Stefana 54a,

11108 Beograd, Srbija

Telefon: 2078-600; 3237-351