Јерсиниоза

jersiniozaБактерије рода Yersinia су откривене 1894. године. Обољења изазвана ентеропатогеним јерсинијама се називају јерсиниозе. После кампилобактериоза и салмонелоза јерсиниозе су треће најчешће зоонозе узрочници цревних инфекција у Европи. Зоонозе су инфекције и обољења животиња чији се узрочници у природним условима могу пренети на човека.  Највећи број пријављених случајева јерсиниоза долази из Северне Европе обзиром да се инфекције чешће јављају у хладнијим климатским зонама. Јерсиниоза је самоограничавајуће обољење које се манифестује као акутни дијарејални синдром.

Резервоари инфекције су различите врсте животиња и њихови продукти (свиње, овце, говеда, живина, пси, мачке, дивље свиње, глодари, птице).

Извор инфекције могу бити контаминирана храна животињског порекла, затим воће, поврће и вода контаминирани фецесом животиња као и директан контакт са животињама. Јерсинија се обично не преноси са особе на особу.

Пут преноса инфекције је фекално-орални.

Инкубација траје од 3 до 7 дана.

Клиничку слику карактеришу пролив, болови у стомаку и повишена телесна температура. Симптоми болести пролазе спонтано након 7-14 дана. Обзиром да је кључно место инфекције завршни део танког црева и црвуљак клиничка слика јерсиниозе може да личи на упалу слепог црева (apendicitis).

Лечење је углавном симптоматско и подразумева надокнаду течности и електролита. Антибиотике треба избегавати обзиром да не скраћују трајање болести, а носе ризик од настанка клицоноштва, нежељених дејстава самог лека и растуће резистенције на ове лекове. Ако је реч о животно угрожавајућим клиничким манифестацијама болести, о имунокомпромитованим пацијентима и пацијентима са факторима ризика тада је важно увести антибиотску терапију према антимикробној осетљивости узрочника.

Превенција подразумева:

·         контролу исправности животних намирница,

·         правилну термичку обраду намирница,

·         добро прање воћа и поврћа,

·         редовно прање руку водом и сапуном нарочито након рада са сировим намирницама,

·         хигијена руку након контакта са кућним љубимцима и другим животињама, њиховом храном и изметом,

·         доступност чисте, пијаће воде,

·         адекватну санитацију (безбедно одлагање и уклањање фецеса),

·         побољшање хигијенских услова живота,

·         пријављивање оболелих и адекватно праћење контактних клицоноша

Важна особина ентеропатогених јерсинија је њихова способност размножавања на температури од +4ºЦ, што значи да чување хране у фрижидеру не спречава настанак цревне инфекције узроковане овом бактеријом.

У одређеном проценту случајева се као касна компликација болести може јавити реактивни артритис.

Више текстова о овој теми

Контакт

Градски завод за јавно здравље Београд,

Булевар деспота Стефана 54а,

11108 Београд, Србија

Телефон: 2078-600; 3237-351