Pažljivo slušanje - prvi korak u prevenciji! - Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama
Počev od davne 1987. godine, na inicijativu i pod pokroviteljstvom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, 26. jun obeležava se kao Međunarodni dan protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama.
Ovogodišnji slogan „Prvo saslušaj“ isti je kao prošle godine, i njime se potencira koliko je važno pažljivo saslušati dete ili mladu osobu, u jednom od najvulnerabilnijih perioda života, kada se prolazi kroz intenzivan razvoj i brojna mentalna i emocionalna iskušenja i izazove. Često je upravo to, pažljivo oslušnuti i osetiti dolazeći problem kod adolescenta, krucijalan korak koji daje šansu za dalje delovanje, a sve u cilju pružanja adekvatne i pravovremene podrške i pomoći mladima u procesu njihovog zdravog razvoja i bezbednog odrastanja.
Globalne razmere i ozbiljnost ovog javnozdravstvenog problema nameću neophodnost složenog, sihronizovanog, multisektorskog delovanja kroz posvećen i kontinuiran rad i sprovođenje raznovrsnih aktivnosti iz spektra primarne prevencije usmerenih kako ka pojedincu, tako i ka zajednici u celini. U prilog tome, veoma je značajno naglasiti važnost aktivnog uključivanja škola, roditelja, policije, radno aktivnog stanovništva i poslodavaca, medija, verskih zajednica, zdravstvenih radnika, udruženja građana i drugih u sve aktivnosti koje imaju za cilj smanjenje zloupotrebe droga.
Cilj ovogodišnje kampanje je i insistiranje na naučnim dokazima o efikasnosti i učinkovitosti preventivnih programa i aktivnosti usmerenih na zloupotrebu droga. Rezultati brojnih istraživanja potvrđuju da su najefikasnija i najefektivnija rešenja problema zloupotrebe psihoaktivnih supstanci u domenu delovanja primarne prevencije, odnosno rada sa onim grupama i pojedincima koji još uvek nisu zakoračili u neposredan rizik, a to su, pre svega, deca i adolescenti (promotivni spot kancelarije UN-a posvećen ovom datumu dostupan na https://www.youtube.com/watch?v=o259gvnAYxk ).
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd značajan deo svog zdravstveno-promotivnog delovanja posvećuje problemu zloupotrebe droga, usmeravajući ga upravo ka populaciji dece školskog uzrasta, i to kontinuirano, tokom cele godine, kroz realizaciju edukativnog programa „Kreativni rad sa učenicima na prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci“. Ovaj program, baziran na metodi „Zajedničko učenje kroz akciju“, posredstvom unapređenja kompetencija prosvetnih radnika i saradnika za rad sa decom u ovoj oblasti, kao krajnji cilj ima osnaživanje samih učenika u procesu donošenja odluka i preuzimanju odgovornosti za njih.
Kroz rad na ovom programu, kod dece se potpomaže razvoj njihove emocionalne inteligencije. Oni dobijaju šansu da svoje misli, stavove i ideje slobodno iskažu. Ovaj program daje im priliku da budu saslušani, ali i da nauče da oni slušaju druge, sticanjem veština funkcionisanja u grupi, da prepoznaju rizike i uspešno se odupru negativnom vršnjačkom uticaju.
Nova znanja o drogama i bolestima zavisnosti učenici stiču kroz visok stepen autonomije u radu, uz minimalno direktno uključivanje nastavnika i roditelja, ali uz njihovo pažljivo diskretno vođenje i kontinuiran nadzor. Deca, kao podršku svom istraživačkom radu i sticanju pouzdanih informacija iz ove delikatne oblasti, u proces uključuju brojne relevantne pojedince, stručnjake iz raznih oblasti, institucije i udruženja, gradeći tako nove međusektorske mreže u svojoj lokalnoj zajednici. Posebna vrednost i lepota ovog programa je što se za potrebe finalnog oblikovanja i prezentovanja produkata novostečenog znanja namenjenog školskoj publici i široj javnosti, deci pruža teren na kome mogu maksimalno da upotrebe svoje talente i iskoriste sve svoje kreativne potencijale.
Tokom proteklih sedam godina, koliko se program „Kreativni rad sa učenicima na prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci“ kontinuirano sprovodi, u rad je uključeno preko 100 osnovnih škola u Beogradu, čime je postignut obuhvat od skoro 5500 osnovaca čije je znanje o psihoaktivnim supstancama nakon realizacije programa unapređeno za oko 50%.
Na početku upravo završene školske 2016/2017. godine, u Gradskom zavodu su održan je edukativni seminar za prosvetne radnike i saradnike, koji je pohađalo 30 novih polaznika iz 13 beogradskih osnovnih škola. Program je tokom proteklih nekoliko meseci u celosti realizovan u 9 škola, sa obuhvatom od oko 400 učenika uzrasta od trećeg do sedmog razreda.
Program „Kreativni rad sa učenicima na prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci“ se redovno akredituje od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i objavljuje u Katalogu programa namenjenih stručnom usavršavanju prosvetnih radnika i saradnika. Poslednji akreditacioni ciklus za koji je program odobren, važi i za predstojeću 2017/2018. godinu, kada se očekaju novi polaznici obuke koji će sa svojim učenicima zajednički raditi na njihovom pravovremenom, adekvatnom i proaktivnom osnaživanju za borbu protiv droga i bolesti zavisnosti (Katalog dostupan na adresi http://katalog2016.zuov.rs/).