11. Evropska konferencija javnog zdravlja
U periodu 28. novembra do 1. decembra 2018. godine u Ljubljani je održana 11. Evropska konferencija javnog zdravlja. Ova manifestacija, koja već dugi niz godina okuplja najznačajnija imena iz javnog zdravlja ali i brojnih drugih srodnih oblasti, organizovana je od strane Fondacije evropskih konferencija javnog zdravlja, Evropskog udruženja za javno zdravlje i Nacionalnog instituta za javno zdravlje Slovenije, uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Slovenije.
U poslednjoj deceniji zdravstveni sistemi u svim zemljama Evrope suočavaju sa velikim izazovima- starenjem populacije i porastom broja hroničnih oboljenja, koji rezultuju povećanim potrebama za zdravstvenom zaštitom; povećanim troškovima zdravstvene zaštite; nedostatkom i nejednakom zastupljenošću zdravstvenih radnika; nejednakom dostupnošću zdravstvene zaštite svim građanima ovih zemalja. U skladu sa novonastalim potrebama, tema ovogodišnje konferencije bila je „Vetrovi promene- u susret novim načinima poboljšanja javnog zdravlja u Evropi“.
Pet najaktuelnijih oblasti na Konferenciji, kojima su posvećene i plenarne sesije, bili su uticaj digitalne tehnologije na zdravlje i ponašanje dece i mladih, implementacija javno-zdravstvenih aktivnosti radi dostizanja Ciljeva održivog razvoja, sposobnosti i mogućnosti javno-zdravstvenih sistema da odgovore na brojna zarazna i nezarazna oboljenja, kako usmeriti pažnju građana na postojeće javno-zdravstvene izazove, i kako obezbediti univerzalnu zdravstvenu zaštitu svima. O ovim temama diskutovali su predstavnici Evropske komisije, Svetske zdravstvene organizacije, Evropskog centra za kontrolu bolesti, Asocijacija škola javnog zdravlja evropskog regiona, Univerziteta Harvard, Londonskog univerziteta, i brojnih drugih uvaženih institucija koje se aktivno bave navedenom tematikom.
Konferenciji je prisustvovalo preko 1.650 predstavnika iz 61 zemlje Evrope i sveta, i prikazano je više od 1.000 radova posvećenih različitim temama- od zdravih stilova života i promocije zdravlja, inovacija u javnom zdravlju, uticaja životne sredine na zdravlje i dr, do tema posvećenih zdravlju migranata, nacionalnih manjina i LGBT populacije.
Među radovima prikazanim na Konferenciji bili su i radovi Gradskog zavoda za javno zdravlje, Beograd, koji su ukazivali na problematiku dve najranjivije uzrasne kategorije u našoj zemlji, dece i starijih sugrađana, na najčešće uzroke njihovog oboljevanja i umiranja, kao i na dostupnost zdravstvene zaštite istim.
Predstavnici Gradskog zavoda za javno zdravlje, Beograd, su se svojim aktivnim učešćem trudili da učesnicima drugih zemalja približe aktivnosti koje ova ustanova sprovodi u cilju odgovaranja na izazove sa kojima se javno zdravlje suočava u Republici Srbiji.
Zaključak konferencije bio je da su izazovi za kojima se suočava javno zdravlja u današnje vreme sve veći, ali da postoje brojna nova saznanja i nove aktivnosti čija primena može dovesti do poboljšanja zdravlja i blagostanja stanovnika Evrope.
Kao jedan od rezultata Konferencije, od strane Evropskog udruženja za javno zdravlje, Nacionalnog instituta za javno zdravlje Slovenije i Ministarstva zdravlja Republike Slovenije potpisana je „Ljubljanska deklaracija“ koja poziva na što veće angažovanje svih aktera koji se bave javno-zdravstvenom politikom u Evropi i šire, u cilju smanjenja nejednakosti u zdravlju.