Povrede od petardi i vatrometa - kako ih sprečiti i šta uraditi u slučaju povrede
Svake godine pirotehnička sredstva, pre svega različite vrste petardi i vatrometa, uzrok su nastanka povreda kod desetina hiljada ljudi širom sveta, koje često ostavljaju ozbiljne posledice. Muškarci stradaju tri puta češće u odnosu na žene, uglavnom usled samopovređivanja neadekvatnim rukovanjem pirotehnikom, dok žene pre svega bivaju slučajno povređene, na javnim mestima i događajima.
Gotovo polovina povređenih ima manje od od 16 godina starosti, a najviše se povređuju dečaci uzrasta 10-14 godina.
Najčešće povrede su opekotine – pre svega lica, prstiju, šaka i ručnih zglobova, preko 50% povreda uzrokovanih pirotehničkim sredstvima, a nisu retke ni delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju na rukama.
Veoma često dolazi i do povreda očiju (opekotine rožnjače ili mehanička oštećenja nastala zapadanjem stranog tela u oko), kao i oštećenja sluha (pucanje bubne opne).
Sve navedene povrede su 100% preventabilne, odnosno, njihov nastanak se može sprečiti.
Uzrok svake druge nastale povrede je neadekvatno rukovanje pirotehničkim sredstvima, a neispravna pirotehnička sredstva uzrok su svake treće nastale povrede. Pod nepravilnom upotrebom petardi i vatrometa podrazumeva se nepridržavanje pisanih uputstava za upotrebu, kao i njihov neadekvatan transport i čuvanje.
Kako biste izbegli ili sveli na minimum mogućnost da sebe ili svoje najmilije dovedete u situaciju da budu povređeni pirotehnički sredstvima neophodno je da se pridržavate sledećih saveta:
- Pirotehnička sredstva uvek kupujte u ovlašćenim prodavnicama!
- Nikako ih nemojte praviti samostalno, u tzv. domaćoj radinosti!
- Čuvajte ih zatvorene na tamnom i suvom mestu, van domašaja dece!
- Pre upotrebe uvek pažljivo pročitajte i pridržavajte se uputstava proizvođača!
- Koristite ih samo na otvorenom, na bezbednoj udaljenosti od zapaljivih materijala i drugih ljudi!
- Nikada nemojte paliti više od jedne petarde u isto vreme!
- Nikada nemojte pokušavati da ponovo upalite petarde ili vatromet koji se iz nepoznatih razloga nisu aktivirali!
- Prilikom upotrebe vatrometa pored sebe uvek treba imati posudu sa vodom u slučaju izbijanja eventualnog požara!
- Alkohol i pirotehnika NE IDU ZAJEDNO!
Roditelji i staratelji deci mlađoj od 14 godina ne treba da dozvole upotrebu petardi i vatrometa, dok deca starija od 14 godina treba da budu pod strogim nadzorom odraslih ukoliko ih koriste. |
---|
ЉУБИМЦИ И ПИРОТЕХНИКА НЕ ИДУ ЗАЈЕДНО!
Dok deci donose neizmernu radost, novogodišnji praznici predstavljaju najstresniji deo godine za naše ljubimce!
Kod pasa i mačaka čulo sluha je daleko razvijenije od ljudskog, tako da su oni mnogo osetljiviji na glasne zvuke, naročito iznenadne i intenzivne, poput onih koje proizvode petarde, vatromet ili grmljavina, a koji kod njih izazivaju veliki stres i intenzivan osećaj straha. Svake godine na hiljade ljubimaca biva povređeno ili strada od rana ili srčanog udara usled stresa izazvanih pirotehničkim sredstvima.
Bez obzira da li imate ljubimca ili ne, bez obzira li volite životinje ili ne, poštujte njihovo pravo na život i suzdržite se od bacanja petardi i aktiviranja drugih piroteničkih sredstava u njihovoj blizini i okruženju!
ŠTA KAŽE ZAKON? Upotreba petardi i ostalih pirotehničkih sredstava regulisana je Zakonom o javnom redu i miru Republike Srbije, u kome se ističe da će svako ko naruši isti ili ugrožava sigurnost građana paljenjem pirotehničkih sredstava biti kažnjen, novčano (50.000-100.000 RSD) ili društveno-korisnim radom (40-120 sati), a ukoliko se prekršaj izvrši u grupi, za počinioce je predviđena i zatvorska kazna u trajanju od 30-60 dana |
ŠTA RADITI UKOLIKO DO POVREDE DOĐE
Najčešće povrde od pirotehnike su opekotine. U slučaju nastanka opekotina neophodno je pridržavati se nakoliko osnovnih koraka
- Povređeno mesto što pre ohladite!
- Manju opekotinu stavite pod mlaz hladne vode ili preko nje stavite hladne mokre obloge, nikako led!
- Sa opečene kože nikada nemojte na silu skidati odeću koja se zalepila, već isecite materijal oko rane, ili je rasparajte po šavovima!
- Kod većih opekotina, kao i kod bilo kakve opekotine kod beba ili male dece obavezno potražite medicinsku pomoć!
- Kod dubokih posekotina ili otkidanja prstiju i drugih delova ekstremiteta, dok medicinska pomoć ne bude dostupna- zaustavite krvarenje, ranu prekrijte sterilnom gazom i podignite povređeni deo tela.
- KOD POVREDA OČIJU PIROTEHNIČKIM SREDSTVIMA ŠTO HITNIJE POTRAŽITE MEDICINSKU POMOĆ!
Ne zaboravite...
Jedan trenutak nepažnje vam može zauvek promeniti život...
Ne rizikujte!
Prepustite pirotehniku profesionalcima a vi uživajte u zabavi sa najmilijima!