Korona virus
Korona virus pripada grupi virusa koji uzrokuju bolest u rasponu od blage prehlade (koje su najčešće) do teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS). Prvi put su izolovani 1962. godine i od tada do danas su dokazani kao prouzrokovači oboljenja kod sisara i ptica. Postoje korona virusi koji uzrokuju oboljenje samo kod životinja. Infekcije korona virusima su česte u ljudskoj populaciji. Procenjuje se da virusi iz ove grupe prouzrokuju oko polovine svih respiratornih infekcija kod čoveka.
Novi korona virus (SARS-Cov-2) pripada istoj podgrupi virusa kao i već poznati korona virusi (MERS-CoV, SARS-CoV). Potvrđen je interhumani prenos virusa.
Novi virus izaziva slabe do umerene tegobe u gornjim disajnim putevima, tako da liči na običnu prehladu. Međutim, kod osoba sa slabijim imunitetom, kod starijih ljudi i male dece postoji mogućnost da ovaj virus zahvati niže disajne organe, pa se može razviti upala pluća ili bronhitis. U pojedinim slučajevima dovodi do otkazivanja rada pluća ili bubrega, pa čak je moguć i smrtni ishod.
KAKO SE ZAŠTITI OD INFEKCIJE NOVIM KORONA VIRUSOM
Poslednjeg dana 2019. godine zdravstvene vlasti NR Kine su izvestile Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) o pojavi više slučajeva respiratornih infekcija kod osoba u gradu Vuhan. Kao uzročnik oboljenja identifikovan je novi korona virus (SARS-Cov-2) 7. januara 2020. godine, a bolest je dobila naziv Covid-19. Prvi slučajevi se povezuju sa ribljom pijacom, gde se inače prodaju životinje i živina.
U Republici Srbiji se sprovode mere u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i Međunarodnim zdravstvenim pravilnikom koje uključuju nadzor nad putnicima koji dolaze iz žarišta novog korona virusa (Vuhan, - Kina, Italija, Iran, Republika Koreja) i po potrebi izolaciju obolelih i zdravstveni nadzor nad kontaktima.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanovic Batut" u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i nadležnim zdravstvenim ustanovama, prati epidemiološku situaciju bolesti izazvane novim korona virusom u svetu (Kovid-19), i shodno novim saznanjima i preporukama Svetske zdravstvene organizacije, izdaje obaveštenja za javnost i uputstva za postupanje zdravstvenim ustanovama i drugim nadležnim organima i institucijama.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd aktivno prati situaciju i vrši nadzor na svojoj teritoriji.