Međunarodni dan fizičke aktivnosti - „Kretanjem do zdravlja“
Svake godine, 10. maja, zemlje članice Evropskog regiona Svetske zdravstvene organizacije promovišu fizičku aktivnost pod sloganom „Kretanjem do zdravlja“. Glavni cilj globalnih, nacionalnih i lokalnih aktivnosti je da se poveća svest ljudi o značaju fizičke aktivnosti u prevenciji hroničnih nezaraznih bolesti, pre svega kardio i cerebrovaskularnih oboljenja, dijabetesa, raka dojke i debelog creva, depresije, kao i da se podstakne što veće učešće svih populacionih grupa u fizičkim aktivnostima, kako u slobodno vreme, tako i tokom rada i transporta i u svim okruženjima – školi, zajednici, kući, radnom mestu...Takođe, bitno je naglasiti da se fizička aktivnost preporučuje za dostizanje i održavanje različitih aspekata zdravog stila života – nepušenje, optimalna uhranjenost (uz pravilnu ishranu), smanjenje nasilja, stresa i socijalne izolacije.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd i Crveni krst Zemun će 9. maja 2015. godine u periodu od 10 do 13 časova na Zemunskom keju, pored restorana „Venecija“ organizovati zdravstveno promotivne aktivnosti u cilju unapređenja svesti javnosti o značaju redovne fizičke aktivnosti. Aktivnostima će se pridružiti i Dom zdravlja Zemun, Udruženje za javno zdravlje Srbije, Udruženje paraplegičara i kvadriplegičara Srbije i Udruženje penzionera opštine Zemun.
Fizička neaktivnost je četvrti vodeći faktor rizika opšteg mortaliteta i smatra se da doprinosi oko milionu smrtnih ishoda godišnje (10% ukupnog mortaliteta) u Evropskom regionu. Dve trećine odraslog stanovništva ne dostiže preporučeni, minimalni nivo fizičke aktivnosti – 30 minuta dnevno. Samo oko 34% mladih Evropljana, starosti 11, 13 i 15 godina, upražnjava dovoljno fizičke aktivnosti, prema aktuelnim vodičima.
Rezultati Istraživanja zdravlja stanovništva Srbije pokazuju da 43,6% stanovnika u toku svog rada (koji obuhvata i rad u kući, brigu o porodici, studiranje i učenje) sedi ili stoji i to značajno više u Beogradu (61,2%), u odnosu na ostatak Srbije. U značajno većem procentu preporučenih 30 minuta u hodanju provode muškarci (54,9%), u odnosu na žene (45,8%). Navika redovnog bavljenja sportom i rekreacijom prisutna je kod samo oko 9% populacije i takođe je zastupljenija kod muškaraca – 12,1% se rekreira tri puta nedeljno, u odnosu na 5,7% žena.
Globalne preporuke o fizičkoj aktivnosti za zdravlje, koje je dala SZO, posebno naglašavaju vezu i usklađenost između učestalosti, dužine, intenziteta, tipa i ukupne količine fizičke aktivnosti, neophodne za primarnu prevenciju hroničnih nezaraznih bolesti, i to u tri starosne grupe:
- U uzrastu od 5 do 17 godina fizička aktivnost podrazumeva igru, sport, vožnju bicikla, rekreaciju, planirane vežbe u okviru fizičkog vaspitanja u školi. U cilju očuvanja i poboljšanja stanja kardiorespiratornih funkcija i muskuloskeletnog sistema, preporučuje se najmanje 60 minuta umerene do energične fizičke aktivnosti dnevno, većinom aerobnog tipa. Intenzivniju fizičku aktivnost, koja uključuje jačanje muskulature, potrebno je upražnjavati najmanje tri puta nedeljno.
- U dobi od 18 do 64 godine fizička aktivnost podrazumeva rekreaciju i aktivnosti u slobodno vreme, u okviru svakodnevnog kretanja – hodanje ili vožnja bicikla, kućne poslove, igru, ples, sportove ili planirane vežbe, u kontekstu dnevnih, porodičnih i aktivnosti u zajednici. U cilju poboljšanja stanja kardiorespiratornih funkcija i muskuloskeletnog sistema, smanjenja rizika od hroničnih nezaraznih bolesti i depresije, preporučuje se najmanje 150 minuta aerobne fizičke aktivnosti umerenog intenziteta nedeljno, ili najmanje 75 minuta energičnije aerobne fizičke aktivnosti nedeljno, ili ista količina kombinovane (umerene i energične) fizičke aktivnosti. Dužina aerobne aktivnosti u kontinuitetu je najmanje 10 minuta. Vežbe za jačanje muskulature, uključujući velike grupe mišića, potrebno je upražnjavati dva ili više dana nedeljno.
- Za starosnu grupu od 65 i više godina, preporuke SZO u pogledu fizičke aktivnosti su praktično iste kao za prethodnu grupu, ukoliko to njihovo zdravstveno stanje dozvoljava. Odrasli u ovoj starosnoj dobi, koji se suočavaju sa ograničenom pokretljivošću, moraju upražnjavati odgovarajuću fizičku aktivnost za poboljšanje ravnoteže i prevenciju padova, i to tri ili više puta nedeljno. U svakom slučaju, potrebno je da starije osobe budu fizički aktivne shodno svojim sposobnostima i zdravstvenom stanju.
Važno je napomenuti da se program fizičke aktivnosti, naročito u starijem dobu, planira i sprovodi pod stručnim nadzorom. Potrebno je posavetovati se sa izabranim lekarom i obaviti neophodne kontrolne lekarske preglede.